Paweł Mucha: kluczowa jest wypowiedź narodu, bo to naród jest suwerenem

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2018 09:43
- Nie widzę żadnego zagrożenia jeśli chodzi o kwestię referendum konsultacyjnego. Jestem przekonany, że w tym roku się odbędzie - powiedział w "Sygnałach dnia" Paweł Mucha, zastępca szefa kancelarii prezydenta i pełnomocnik ds. referendum konstytucyjnego.
Audio
  • Paweł Mucha o referendum konstytucyjnym (Jedynka/Sygnały dnia)

3 maja ub.r. Andrzej Duda ogłosił swoją inicjatywę referendum w sprawie zmian w konstytucji. Mówił, że chce, by odbyło się ono w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości - 11 listopada 2018 r., albo trwało dwa dni - 10 i 11 listopada.  Ostateczną instancją w tej sprawie jest Senat i to on podejmie decyzję w sprawie referendum. Marszałek Senatu przyznał, że nie podoba mu się zaproponowana przez prezydenta data, pokrywająca się ze Świętem Niepodległości, zaś "Fakt" donosi, że do pomysłu sceptycznie podchodzą też inni politycy PiS.  Niepokoić ma ich z jednej strony ryzyko niskiej frekwencji, z drugiej wyrażona w referendum wola zwiększenia roli ośrodka prezydenckiego. 

- Nie wyobrażam sobie sytuacji, że prezydent kieruje do Senatu projekt postanowienia o zarządzeniu referendum ogólnokrajowego, chce pytać w sprawie o niezwykłej doniosłości, a Senat podejmuje decyzje żeby referendum nie przeprowadzać - powiedział Paweł Mucha. Dodał, że ogromna większość Polaków oczekuje, że zanim politycy przystąpią do zmiany konstytucji, takie referendum konsultacyjne się odbędzie.

- Po 20 latach obowiązywania konstytucji z 97 r. wiemy w których obszarach konstytucja się zdezaktualizowała - tłumaczył potrzebę zmian gość Jedynki. Mucha poinformował, że Kancelaria Prezydenta jest przygotowana, aby przedstawić wstępne pytania referendum i nie wykluczył, że prezydent Andrzej Duda będzie o nich mówił podczas konwencji konstytucyjnej "Wspólnie o Konstytucji na Narodowym", która odbędzie się 26 kwietnia na Stadionie Narodowym lub podczas uroczystości rocznicy uchwalenia konstytucji 3 maja. 

Paweł Mucha stwierdził, że dyskusja o wyższości modelu prezydenckiego lub kanclerskiego jest ważna, ale kluczowe jest wzmocnienie pozycji obywateli i mechanizmów związanych z pozycją obywatela w państwie. - Być może powinno być tak, że przy szczególnie doniosłych zmianach prawa, dotyczących ochrony zdrowia, edukacji, systemu emerytalnego powinna być możliwość wypowiedzenia się w głosowaniu powszechnym przez naród dla zatwierdzenia określonych zmian - powiedział prezydencki minister. - Kluczowa jest wypowiedź narodu, bo to naród jest suwerenem. Tak stanowi polska konstytucja - podkreślił.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Paweł Mucha (zastępca szefa kancelarii prezydenta, pełnomocnik ds. referendum konstytucyjnego)

Data emisji: 18.04.2018

Godzina emisji: 8.16

fc/kh

Zapis rozmowy

Czytaj także

Prezydencki minister: w sprawie konstytucji powinni się wypowiadać nie tylko prawnicy i eksperci, ale też zwykli ludzie

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2018 15:55
Prezydentowi Andrzejowi Dudzie zależy, by w sprawie konstytucji wypowiedział się przede wszystkim naród, ten głos jest najważniejszy i decydujący - powiedział wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha odnosząc się do Ankiety konstytucyjnej 2017 zaprezentowanej przez PiS.
rozwiń zwiń