Piotr Madajczyk: zbrodnia hitlerowska w Piaśnicy początkiem ludobójstwa

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2018 08:09
- Zbrodnia hitlerowska w Piaśnicy była początkiem ludobójstwa na ziemiach polskich - mówił w "Sygnałach dnia" prof. Piotr Madajczyk z Instytutu Studiów Politycznych. Pretekstem do rozmowy o tragedii w lasach piaśnickich była premiera filmu Filipa Bajona "Kamerdyner".
Audio
  • Prof. Piotr Madajczyk o zbrodni w Piaśnicy (Sygnały dnia/Jedynka)
Piotr Madajczyk
Piotr MadajczykFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Od października 1939 do kwietnia 1940 roku w Piaśnicy koło Wejherowa rozstrzelano od 10 do 14 tysięcy ludzi. Gość radiowej Jedynki mówił, że ofiarami zbrodni byli przede wszystkim polscy inteligenci, działacze kaszubscy, ale także pacjenci szpitali psychiatrycznych.

- Egzekucje odbywały się w tajemnicy i ich przebieg nie jest dokładnie znany. Pod koniec wojny Niemcy wykopali i spalili większość ciał - zaznaczył prof. Piotr Madajczyk. Ekspert przypomniał, że po 1939 roku Pomorze zostało przyłączone do Trzeciej Rzeszy i władze hitlerowskie zaczęły niszczenie wszelkich przejawów polskości.

- Przejawami polityki ludobójstwa były: zagłada Żydów, obozy koncentracyjne, niedożywienie ludności, a także grabież mienia. Na skutek tych działań w czasie drugiej wojny światowej zginęło prawie sześć milionów polskich obywateli - stwierdził.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzący: Krzysztof Grzesiowski i Daniel Wydrych

Gość: Piotr Madajczyk (Instytut Studiów Politycznych)

Data emisji: 22.09.2018

Godzina emisji: 7.15

pkur/kwh 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jacek Sasin: chcemy dobrych relacji z Ukrainą, ale nie możemy odpuścić historii tragedii wielu Polaków

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2018 09:08
- Chcemy bardzo dobrych relacji z Ukrainą, ale jako kraj nie możemy odpuścić, i nie możemy historii tragedii bardzo wielu Polaków złożyć na ołtarzu polsko-ukraińskiego porozumienia - mówił w poniedziałek w radiowej Jedynce szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent Andrzej Duda oddał hołd ofiarom mordu w Lesie Szpęgawskim

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2018 13:40
Andrzej Duda oddał hołd ofiarom hitlerowców. W Lesie Szpęgawskim (województwo pomorskie) prezydent złożył kwiaty na zbiorowych grobach pomordowanych przez Niemców na Kociewiu. 
rozwiń zwiń