Europoseł PiS o wecie ws. Karcie Praw Podstawowych: jesteśmy konsekwentni

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2018 07:44
Polska jest konsekwentna, przeszło dekadę temu podczas pierwszego rządu PiS uznaliśmy, że ten dokument nie ma charakteru obligatoryjnego – przypomniał w Jedynce Ryszard Czarnecki PiS w kontekście decyzji resortu sprawiedliwości w odniesieniu do konkluzji Rady UE ws. Karty Praw Podstawowych. Stwierdził, że UE nie powinna mieć ideologicznego charakteru.
Audio
  • Eurodeputowany PiS m.in. o raporcie Fundacji Bertelsmanna i niepodpisaniu przez Polskę konkluzji ws. Karty Praw Podstawowych (Sygnały dnia/Jedynka)
Ryszard Czarnecki
Ryszard CzarneckiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Minister sprawiedliwości zdecydował w czwartek o niepodpisaniu konkluzji Rady UE ws. Karty Praw Podstawowych. Jak wyjaśniał resort Polska "wniosła o to, by – na równi m.in. z kwestią przestrzegania praw osób o odmiennej orientacji seksualnej, dzieci imigrantów czy kobiet – uwzględnić potrzebę ochrony chrześcijan i żydów przed dyskryminacją religijną".

- Jestem za tym, żeby Unia Europejska funkcjonowała, ale żeby nie miała charakteru ideologicznego – mówił w Jedynce Ryszard Czarnecki w kontekście tej Karty Praw Podstawowych.

Ryszard Czarnecki postulował, by Unia Europejska była ”związkiem państw narodowych, z których każde sobie własny dom mebluje jak chce, w wymiarze ideowym, korzeni, odniesień historycznych i współczesnych”.  - Ideologiczne akty strzeliste, czy dokumenty - pytanie, czy są niezbędne. Polska uznała, że nie – mówił.

Eurodeputowany PiS oświadczył, że według niego UE ma być związkiem państw narodowych, które meblują sobie domy jak chcą, w wymiarze kulturowym, korzeni, odniesień historycznych i współczesnych. Ideologiczne akty strzeliste – pytanie, czy są niezbędne. Polska uznała, że nie – mówił.

Resort sprawiedliwości dodał w uzasadnieniu swojej decyzji o wecie, że ”Polska zdecydowała się zgłosić sprzeciw wobec konkluzji (...) w imię podstawowych praw, które są w Polsce bezwzględnie szanowane i respektowane. Nie tylko jako odgórnie stanowione przepisy, ale jako wyraz tradycji, polegającej na przywiązaniu do wolności, tolerancji i ochrony praw wszystkich bez wyjątku obywateli".. 

W "Sygnałach dnia" była mowa i o tym, że teraz Trybunał Sprawiedliwości UE w kontekście Karty Praw Podstawowych będzie patrzył, czy w Polsce przestrzegana jest zasada praworządności w kontekście reformy wymiaru sprawiedliwości. Rzecznik Praw Obywatelskich mówi, ze to zgodne z prawem. Stanowisko rządu jest inne. O tym więcej w nagraniu.

Powrócił też temat raportu Fundacji Bertelsmanna, o którym jest głośno w Polsce, bo Warszawa została oceniona w nim bardzo źle i spadła o 29 miejsc. Ryszard Czarnecki podkreślał, że te oceny nie są słuszne. Przypomniał o historii i korzeniach wydawnictwa, które w czasie II wojny światowej wspierało III Rzeszę.

. .

Tytuł audycji: Sygnały Dnia

Prowadząca: Katarzyna Gójska

Gość: Ryszard Czarnecki, eurodeputowany PiS

Data emisji: 12.10.2018

Godzina emisji: 7.15

agkm

Czytaj także

Zbigniew Ziobro zawetował decyzję Rady UE ws. stosowania Karty Praw Podstawowych

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2018 18:22
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zdecydował o zawetowaniu konkluzji Rady Unii Europejskiej w sprawie stosowania Karty Praw Podstawowych UE. Oznacza to, że nie zostanie ona przyjęta, ponieważ wymaga to jednomyślności - poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń