Test, który może uratować życie. Sprawdź, czy nie jesteś zakażony wirusem HCV

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2019 09:30
- Wirus ten jest na tyle podstępny, że potrafi przez wiele lat, nawet 20 lub wiecej, działać w naszym organizmie nie dając najmniejszych objawów - mówi w "Sygnałach dnia" Sebastian Gawlik z Fundacji Urszuli Jaworskiej, który sam przeszedł wirusowe zapalenie wątroby. 
Audio
  • Wirus HCV całkowicie uleczalny? (Sygnały dnia/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Według Światowej Organizacji Zdrowia globalnie zakażonych wirusem HCV jest około 130-150 mln osób. Według danych nadzoru epidemiologicznego co roku rejestruje się w Polsce 2-3 tys. nowych zachorowań WZW C, w tym 95 proc. zdiagnozowanych przypadków to postaci przewlekłe oznaczające, że mogła rozwinąć się już marskość, a nawet rak wątroby. Jedynym sposobem, aby uniknąć groźnych skutków WZW C jest wczesne wykrycie zakażenia. Na Mazowszu do końca sierpnia można bezpłatnie wykonać test anty-HCV.

- Badanie jest bardzo proste, szybkie i bezbolesne. To pobranie kilku kropli krwi z opuszki palca. Wynik otrzymujemy już po maksymalnie 15 minutach - mówi w radiowej Jedynce Sebastian Gawlik. - Jeśli wynik wyjdzie dodatni nie oznacza to, że jesteśmy zakażeni a, że mieliśmy kontakt z wirusem - dodaje. 

Wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C) nie daje żadnych charakterystycznych objawów. Szacunki mówią, że 86 procent osób nie wie o swojej chorobie, a 81. proc. ludzi przynajmniej raz w życiu była w sytuacji, w której mogli się zakazić.

- W 2015 roku pojawiły się pierwsze leki działające bezpośrednio na wirusa. Obecnie jesteśmy w stanie niemal w 100 procentach wyleczyć każdą osobę, która jest zakażona - podkreśla. 

W jakich sytuacjach można się zakazić? Kto w szczególności powinien wykonać test anty-HCV? Jak wygląda leczenie? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Fundacja Urszuli Jaworskiej od 1997 roku aktywnie pomaga chorym na nowotwory, chorym na białaczkę, SM, WZW C, szpiczaka mnogiego, nowotwory mózgu, buduje bank dawców szpiku, prowadzi akcje edukacyjno-informacyjne w mediach oraz propacjenckie zmiany systemowe w ochronie zdrowia

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadząca: Krzysztof Grzesiowski

Goście: Sebastian Gawlik (Fundacja Urszuli Jaworskiej)

Data emisji: 13.07.2019

Godzina emisji: 7.14

kh


Czytaj także

Podstępna choroba, która ujawnia się po latach

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2018 15:51
Wirusowe zapalenie wątroby WZW jest wywoływane przez wirusy typu A, B, C, D i E. Na wirusa typu C nie ma szczepionki, a może on powodować poważne następstwa zdrowotne, z marskością i rakiem wątroby. 28 lipca przypada Światowy Dzień Zapalenia Choroby
rozwiń zwiń