Zmiany klimatyczne: średnia temperatura będzie coraz wyższa. Ekspert wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2019 08:56
- Większość klimatologów przychyla się do tego, że będzie coraz cieplej. Chodzi o wzrost średniej temperatury zwłaszcza w czasie chłodnych pór roku - mówił w "Sygnałach dnia" Tomasz Rozbicki z Zakładu Meteorologii i Klimatologii Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. 
Audio
  • Tomasz Rozbicki o zmianach klimatu (Jedynka/Sygnały dnia)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Roschetzky Photography

Na północy Węgier we wsi Zabar w środę nad ranem padł dzienny rekord zimna. Termometry pokazały tam zaledwie 3,5 stopnia Celsjusza. Tymczasem ubiegły miesiąc był najcieplejszym czerwcem na Węgrzech od 1901 roku, czyli od początku prowadzenia pomiarów. Tegoroczna średnia temperatura wyniosła 22,66 st. C.

O zmianach klimatu mówił w "Sygnałach dnia" Tomasz Rozbicki z Zakładu Meteorologii i Klimatologii Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. 

- Średnia temperatura - przynajmniej na półkuli północnej - będzie rosła. To na niej bowiem jest więcej lądów, miast oraz mieszka tam też więcej ludzi. To jest bezpośrednia przyczyna zmian klimatycznych. Ale trudno dokładnie przewidzieć jak prawdopodobne są te scenariusze, które będą za kilkanaście lub kilkadziesiąt lat - tłumaczył Rozbicki.

- Większość klimatologów przychyla się do tego, że będzie coraz cieplej. Nie oznacza to jednak, że zawsze będzie cieplej. Chodzi o wzrost średniej temperatury zwłaszcza w czasie chłodnych pór roku - dodał.  

Więcej w całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadząca: Krzysztof Grzesiowski

Goście: Tomasz Rozbicki (Zakład Meteorologii i Klimatologii SGGW)

Data emisji: 13.07.2019

Godzina emisji: 8.16

kad/kh

Czytaj także

Wojciech Jakóbik: w lecie potrzebujemy coraz więcej energii elektrycznej

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2018 13:25
- Oprócz upałów mamy także wichury, a wręcz huragany, których raczej nie było dotąd w Polsce, i które doprowadziły np. do tego, że w zeszłym roku doszło do problemów z zasilaniem, bo wiatr pozrywał sieci elektryczno-energetyczne - powiedział w audycji "W samo południe" Wojciech Jakóbik z portalu BiznesAlert.pl.
rozwiń zwiń