Piotr Radziszewski: "list do kolegi" pomoże skrócić kolejki do lekarzy

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2019 07:56
- Kolejki do lekarzy da się skrócić - przekonywał w radiowej Jedynce prof. Piotr Radziszewski, urolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, członek Narodowej Rady Rozwoju przy prezydencie i kandydat PiS w wyborach do Senatu. - Moim marzeniem jest wprowadzenie "listu do kolegi", to " skraca wizytę o ileś minut" - podkreślił prof. Radziszewski.
Audio
  • (24.08.19) Piotr Radziszewski: lista bolączek polskiej służby zdrowia jest długa (Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: yanadhorn/Shutterstock

Gość "Sygnałów dnia" przekonywał, że "zdrowie interesuje Polaków najbardziej". - To jest to, co interesuje Polaków, to jest to, co interesuje moich pacjentów: żeby dobrze spędzić, dobrze przeżyć życie - mówił prof. Radziszewski.

truskawa.jpg
Komentarz dnia: o strajku nauczycieli, służbie zdrowia i Wiośnie Roberta Biedronia

"Lista bolączek jest długa"

W ocenie gościa radiowej Jedynki "lista bolączek polskiej służby zdrowia jest długa". - Największym problemem Polaków są kolejki: do specjalistów, czy na szpitalnych oddziałach ratunkowych. Dużo poprawiło się, jeśli chodzi o dostępność nowoczesnych technologii, ale wciąż mamy bardzo dużo do zrobienia - podkreślił lekarz.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Prezes Agencji Badań Medycznych: chcemy, żeby Polacy korzystali z najnowszych technologii

Prof. Piotr Radziszewski ocenił, że "kolejki do lekarzy da się skrócić". - Mamy bardzo dobre analizy map potrzeb zdrowotnych, pokazujące, jak można to osiągnąć. Najprostszy sposób to współpraca z lekarzami pierwszego kontaktu, zadbanie o to, by nabyli uprawnienia pozwalające pacjentom przychodzić do specjalistów już z diagnozą - wtedy, kiedy rzeczywiście jest to potrzebne - podkreślił.

"List do kolegi" jako jedno z remediów na kolejki do lekarza

- Moim marzeniem jest wprowadzenie czegoś, co funkcjonuje w wielu krajach i funkcjonowało w Polsce przedwojennej: listu do kolegi, w którym informujemy się nawzajem o pacjencie. Nie stosujemy tych bezdusznych sformułowań typu "świadczeniodawca" i "świadczeniobiorca", to jest dobre w nomenklaturze urzędniczej. To oczywiście bardzo ładnie wygląda w teorii, myślę, że w praktyce będzie trudno to wprowadzić, ale jest to możliwe - przekonywał prof. Radziszewski.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Jerzy Gryglewicz o reformie służby zdrowia: mamy propozycje rozwiązań

- Napisanie takiego listu to jest 60 do 120 sekund, a skraca kolejną wizytę o ileś minut - mówił gość radiowej Jedynki. - Uważam, że można coś zmienić. Będę chciał podejść konstruktywnie do nieprawidłowości i tworzyć rozwiązania, jakie istnieją na świecie i jakie umożliwią Polakom lepszy do lekarzy - dodał prof. Radziszewski.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadzący: Henryk Szrubasz

Gość: prof. Piotr Radziszewski (urolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, członek Narodowej Rady Rozwoju przy prezydencie i kandydat PiS w wyborach do Senatu)

Data emisji: 24.08.19

Godzina emisji: 7.15


mbl

Czytaj także

PiS ogłosiło listy wyborcze. M. Lodowski: stawia na kwestie bardzo merytoryczne

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2019 13:00
- Widać, że PiS jest nastawiony na kwestie bardzo merytoryczne, stąd być może samorządowcy - mówił w Polskim Radiu 24 Miłosz Lodowski, komentując listy wyborcze Zjednoczonej Prawicy w wyborach do Sejmu i Senatu. Sprawę list wyborczych komentowali także w Polskim Radiu 24 Maciej Chudkiewicz z TVP3 i dr Krzysztof Kawęcki, politolog. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

M. Stachowiak-Różecka: sprawę Ł. Piebiaka musimy traktować poważnie

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2019 07:41
Sprawę Łukasza Piebiaka musimy traktować absoutnie poważnie, rzecz musi być wyjaśniona - mówiła w Polskim Radiu 24 Mirosława Stachowiak-Różecka, posłanka PiS. - Proszę zwrócić uwagę, jak my reagujemy: jest dymisja, sprawa będzie analizowana, jeśli trzeba, to będzie postępowanie dyscyplinarne. - A po drugiej stronie, co mamy: były szef NIK ma zarzuty prokuratorskie i chce kandydować do Senatu, podobnie Stanisław Gawłowski - dodała. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ciekawe pojedynki "jedynek" w wyborach do Sejmu. Partie odsłoniły karty

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2019 14:18
Poznaliśmy liderów list wyborczych do Sejmu, których wystawiły: Zjednoczona Prawica, Koalicja Obywatelska i Lewica. Ciekawe pojedynki zapowiadają się w większości większych miast.
rozwiń zwiń