Stanisław Karczewski: to Polacy powinni tworzyć prawo w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2020 07:41
- Po raz pierwszy w historii 31 lat Senatu zdarzyło się tak, że proces legislacyjny wyniesiony został poza granice Polski. To jest ewenement - powiedział wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski w Programie 1 Polskiego Radia. 
Audio
  • Stanisław Karczewski o pracach w Senacie nad ustawami sądowymi (Sygnały dnia/Jedynka)

Senat zakończył prace nad nowelizacją ustaw sądowych. W ich toku marszałek Tomasz Grodzki najpierw konsultował się z zagranicznymi gośćmi, dopiero później proponowanymi przepisami zajęli się senatorowie. Ich praca ukierunkowana była na wykonanie wcześniejszych "podpowiedzi". Komisja Wenecka, organ doradczy Rady Europy, zarekomendowała, by nie przyjmować zapisów dotyczących postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów. Opinię wydano w trybie pilnym, a wystąpił o nią marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Za odrzuceniem ustawy zagłosowało 51 senatorów, 48 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

karczewski 1200 pap.jpg
Stanisław Karczewski o opinii Komisji Weneckiej: o tym, co mamy robić, decydują wyborcy

- Te rozmowy były dla nas bardzo dziwne - przyznał Stanisław Karczewski - Obserwowaliśmy, nie braliśmy w nich udziału - dodał. Przypomniał jednocześnie, że nie zostali na nie zaproszeni przedstawiciele rządu. - A szkoda, bardzo źle. Mieli chęć przyjść - powiedział.

- Dyskusja, debata polega na tym, że powinno się zaprosić też osoby spoza swojego grona politycznego i słuchać argumentów strony przeciwnej - zauważył gość Jedynki. Jak dodał, to miało miejsce dopiero podczas prac w Senacie, w komisji, które jednak trwały bardzo długo i były przewlekane, a pytania wykraczały poza regulamin Senatu.

- Przede wszystkim powinniśmy we własnym gronie rozmawiać o naszych polskich sprawach. Tutaj jest ograniczanie naszej suwerenności. To Polacy powinni tworzyć prawo w Polsce w oparciu o przepisy, konstytucję, ramy prawne - podkreślił Stanisław Karczewski.

grodzki 1200 pap.jpg
"Nawet mu powieka nie drgnęła". Kolejny świadek oskarża Grodzkiego o łapówki

Wicemarszałek mówił też o forum mającym się odbyć w Yad Vashem i decyzji prezydenta, by tam nie jechać. Poruszono też temat oskarżeń korupcyjnych wobec Tomasza Grodzkiego formułowanych przez byłych pacjentów.

***

Tytuł audycji: Sygnały Dnia

Prowadzi: Katarzyna Gójska

Gość: Stanisław Karczewski (wicemarszałek Senatu)

Data emisji: 20.01.2020

Godzina emisji: 7.15

fc/kh

Czytaj także

W. Buda: ustawa o sądach wraca do Sejmu. Cały obóz rządzący stoi za nią murem i ją poprze

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2020 16:38
- Ustawa wraca do Sejmu i tam ostatecznie o niej zdecydujemy. Ta większość w Sejmie jest dość stabilna. Nie mam najmniejszych wątpliwości, że cały obóz Zjednoczonej Prawicy murem stoi za tą ustawą i będzie ją popierał - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej Waldemar Buda.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sellin: prezydent wykonał najwłaściwszy gest, rezygnując z wizyty w Izraelu

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2020 11:06
- Gesty w polityce mają znaczenie. Andrzej Duda wykonał najwłaściwszy gest, rezygnując z wizyty w Izraelu. Cały świat postawił pytanie: dlaczego prezydent nie leci do Jerozolimy? - powiedział w Polskim Radiu 24 Jarosław Sellin, wiceminister kultury. Gośćmi audycji byli także: Joanna Lichocka (PiS), Artur Dziambor (Konfederacja), wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski, Paweł Szramka (Koalicja Polska) i Grzegorz Napieralski (Koalicja Obywatelska).
rozwiń zwiń