"Temat praworządności jest wylansowany". Müller oskarża opozycję o utrudnianie negocjacji budżetowych

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2020 07:25
- Opozycja na poziomie Parlamentu Europejskiego próbuje stworzyć mechanizmy, które mają utrudniać negocjacje budżetowe w Polsce. Temat praworządności jest wylansowany i opozycja z lubością wykorzystuje go na salonach europejskich - mówił w Programie 1 Polskiego Radia rzecznik rządu Piotr Müller.
Audio
  • Rzecznik rządu: głoszenie nieprawdziwych tez o braku praworządności w Polsce daje naszym konkurentom w UE dodatkowe argumenty (Sygnały dnia/Jedynka)
PAP Mateusz Morawiecki Ursula von der Leyen 1200.jpg
"Koniec szczytu w Brukseli nie kończy negocjacji". Premier o budżecie UE

Mimo blisko 30 godzin rozmów unijnym przywódcom nie udało się osiągnąć porozumienia ws. budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027. Najpierw impas spowodowało stanowisko krajów domagających się cięć, a później kompromis odrzuciła grupa państw przyjaciół spójności.

Szef Rady Europejskiej Charles Michel, ogłaszając brak porozumienia w sprawie budżetu, zaznaczył, że rozmowy są bardzo trudne m.in. ze względu na dziurę po brexicie, która wynosi 60-74 mld euro w okresie siedmiu lat.

"Głoszenie nieprawdziwych tez..."

Rzecznik rządu, który był gościem Programu 1 Polskiego Radia, podkreślił, że "politycy opozycji na poziomie Parlamentu Europejskiego de facto próbują stworzyć mechanizmy, które mają utrudniać negocjacje budżetowe".

unia 1200 pap.jpg
Janusz Kowalski o negocjowaniu budżetu UE: totalna opozycja nie pomaga

- Pamiętajmy o tym, że głoszenie nieprawdziwych tez o braku praworządności w Polsce daje naszym konkurentom w Unii Europejskiej dodatkowe argumenty, które są przecież nieprawdziwe - podkreślił.

Müller: to jest temat, który utrudnia negocjacje

Piotr Müller zaznaczył, że rząd jest krytycznie nastawiony do nowego mechanizmu budżetu UE. - Na szczęście ciężko go wprowadzić bez naszej zgody. Temat praworządności jest wylansowany i opozycja z lubością go wykorzystuje na salonach europejskich. To jest temat, który utrudnia negocjacje - stwierdził.

Podczas rozmowy poruszono również temat wydatków na onkologię, wykorzystywania tego tematu przez opozycję oraz nadchodzących wyborów prezydenckich.

***

Audycja: "Sygnały dnia"
Prowadząca: Katarzyna Gójska
Gość: Piotr Müller (rzecznik rządu)
Data emisji: 24.02.2020
Godzina emisji: 07.14

PR1/PAP/pb

Czytaj także

Bez porozumienia ws. budżetu. Premier: Polsce udało się utrzymać negocjacyjne zyski

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2020 20:20
Bez porozumienia skończył się dwudniowy szczyt Rady Europejskiej poświęcony budżetowi unijnemu - poinformowała Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia. Zdaniem premiera Mateusza Morawieckiego Polsce "udało się utrzymać negocjacyjne zyski".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nasze propozycje zostały w dużej mierze zaakceptowane". Rzecznik rządu o negocjacjach budżetu UE

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2020 12:21
Piotr Müller skomentował ostatnie negocjacje unijnego budżetu na lata 2021-2027, w których uczestniczył m.in. premier Mateusz Morawiecki. - Nasze propozycje zostały w dużej mierze zaakceptowane, ale to nie znaczy, że nie powalczymy jeszcze o dodatkowe środki. Są inne kraje UE, z którymi solidarnie walczymy o to, żeby budżet był ambitny - podkreślił rzecznik rządu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jaki będzie budżet UE? Przemysław Czarnek: negocjacje trwają zazwyczaj do samego końca

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2020 13:30
Wciąż nie wiadomo, jaki będzie budżet UE na lata 2021-2027. Unijny szczyt, który odbył się w tym tygodniu, nie zakończył się porozumieniem. W sprawie budżetu rozpoczną się teraz konsultacje. Będzie prowadzić je szef Rady Europejskiej. Nie wiadomo, kiedy uda się wypracować kompromis. O problemach związanych z ustalaniem budżetu rozmawiali w Programie 1 Polskiego Radia Przemysław Czarnek (PiS) i Czesław Mroczek (PO).
rozwiń zwiń