Szczepienia na koronawirusa. Zapisy, harmonogram, formularz, procedura, benefity

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2021 10:32
Ruszyła rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów. Wkrótce rozpocznie się w tej grupie podawanie szczepionek. Od dzisiaj wszystkie osoby dorosłe mogą zadeklarować chęć zaszczepienia się, wypełniając specjalny formularz.
Zapisy przez internet na szczepienie przeciwko COVID-19
Zapisy przez internet na szczepienie przeciwko COVID-19Foto: PAP/Leszek Szymański

Posłuchaj
08:02 Jedynka/Sygnały dnia - 15.01.2021 szczepienia Szczepienie na koronawirusa. Zapisy, harmonogram, formularz, procedura, benefity (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Szczepienia przeciw COVID-19 zostały rozłożone na etapy. Pierwszeństwo miała grupa zero. W tej grupie - szczepionej od 27 grudnia - znalazły się osoby najbardziej narażone na zakażenie koronawirusem z racji swoich zawodowych obowiązków. To m.in. pracownicy szpitali, domów pomocy społecznej i miejskich ośrodków pomocy społecznej, aptek oraz pracownicy uczelni medycznych i studenci kierunków medycznych.

1200_szczepionka_PAP.png
Szczepimy się! Specjalny serwis PolskieRadio24.pl

O północy, z czwartku na piątek, ruszyła rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów, którzy skończyli 80 lat. Od piątku, 22 stycznia, zarejestrować się będą mogły osoby powyżej 70. roku życia. Szczepienia dla zarejestrowanych seniorów rozpoczną się 25 stycznia. 


. 

KPRM

JAK SIĘ ZAREJESTROWAĆ?

Dzwoniąc na całodobową i bezpłatną infolinię - 989 - należy podać swój numer PESEL oraz numer telefonu komórkowego. Podczas rejestracji można wybrać termin oraz miejsce szczepienia. 

Poprzez e-Rejestrację dostępną na pacjent.gov.pl (dla osób posiadających Profil Zaufany) - system zaproponuje pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się w okolicy osoby, która chce się poddać szczepieniu. Można też samodzielnie wybrać termin i miejsce szczepienia, korzystając z wyszukiwarki.

Dzwoniąc do wybranego punktu szczepień - mapa i dane kontaktowe punktów szczepień dostępne są TUTAJ.



W punkcie szczepień każda osoba przechodzi kwalifikację do szczepienia, a następnie - samo szczepienie przeciw COVID-19. Rejestracja na kolejną dawkę odbywa się w punkcie szczepień podczas pierwszej wizyty. Nie trzeba dzwonić na infolinię ani umawiać się przez stronę internetową.



KIEDY ROZPOCZNĄ SIĘ SZCZEPIENIA GRUPY 18-69?

O tym, kiedy będą mogły się zaszczepić osoby, które mają mniej niż 70 lat, rząd będzie informował na bieżąco. Już teraz takie osoby mogą zgłosić chęć zaszczepienia się, wypełniając specjalny formularz zamieszczony na stronie gov.pl/szczepimysie

W formularzu należy podać: imię i nazwisko, numer PESEL, adres mailowy, kod pocztowy i opcjonalnie numer telefonu. Następnie należy potwierdzić dane, klikając w link, który zostanie wysłany na podany w formularzu adres e-mail.

Jakie są korzyści z wypełnienia formularza? Kiedy ruszy rejestracja dla naszej grupy wiekowej, dostaniemy wiadomość mailową z informacją, że mamy już wystawione e-skierowanie. Wtedy będzie można się zarejestrować na konkretny termin.

Jak to zrobić? Obowiązują opisane powyżej trzy możliwości.



PRZYWILEJE DLA OSÓB ZASZCZEPIONYCH

Powodów do zaszczepienia się przeciwko COVID-19 jest wiele. 

Wiceminister zdrowia Anna Goławska poinformowała, że każda osoba zaszczepiona, po przyjęciu drugiej dawki, otrzyma potwierdzenie, "paszport osoby zaszczepionej". Potwierdzenie będzie miało formę kodu QR. Będzie je można pobrać z Internetowego Konta Pacjenta, z aplikacji mObywatel lub uzyskać w punkcie szczepień.

Osoba zaszczepiona - jak powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski - nie będzie musiała przechodzić kwarantanny, gdy zetknie się z osobą zakażoną lub wróci z zagranicy.

Skutki uboczne to normalne zjawisko po każdym szczepieniu. Żeby zwiększyć bezpieczeństwo pacjentów, szef Ministerstwa Zdrowia zapowiedział stworzenie Funduszu Kompensacyjnego.



***

Tytuł audycji: Sygnały Dnia

Prowadzą: Katarzyna Gójska i Daniel Wydrych 

Autorka materiałów: Klaudia Porębska

Data emisji: 15.01.2021

Godzina emisji: 6.00-9.00

kk

Czytaj także

Farmakolog: szczepionka mRNA jest najlepiej poznaną spośród wszystkich szczepionek

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2021 19:07
Pandemia SARS-CoV-2 spowodowała konieczność opracowania szczepionek przeciwko wywoływanej przez tego koronawirusa chorobie COVID-19. Co najmniej dwie z nich bazują na technologii mRNA. Dr Leszek Borkowski wyjaśnia wszystkie zawiłości związane ze szczepionką mRNA - jej powstaniem, sposobem działania, a także konsekwencjami jej stosowania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kampania #SzczepimySię. Animacje dotyczące szczepień na ekranach LED w całym kraju

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2021 21:42
Na ekranach LED w całym kraju można już zobaczyć animacje nt. szczepień przeciw COVID-19; w krótkich materiałach informacyjnych Cezary Pazura – aktor i ambasador kampanii #SzczepimySię, mówi o bezpieczeństwie i wiarygodnych źródłach informacji na temat szczepionek - przekazało w czwartek CIR.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koronawirus: nie ma znaczenia, w którą rękę się szczepimy

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2021 20:08
Słuchacz, który ma amputowaną lewą rękę, zapytał, czy może zaszczepić się w prawą. Specjaliści są zgodni, że z medycznego punktu widzenia nie ma znaczenia, czy szczepionka jest podana w lewą, czy w prawą rękę.
rozwiń zwiń