Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej: wszystko, co wydarzyło się w latach 1939-1945, wciąż dzieli

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2021 08:30
- W kategoriach osobistych, ofiar i państw, które są dziedzicem tego strasznego doświadczenia, jakie zgotowało nam państwo niemieckie, III Rzesza, w porozumieniu ze Związkiem Sowieckim, cierpienie powinno łączyć, cierpienia nie porównuje się między państwami - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Auschwitz
AuschwitzFoto: John_Silver/shutterstock

- Niestety w kontekście geopolityki, stosunków międzynarodowych, to wszystko, co wydarzyło się w latach 1939-1945, wciąż dzieli - powiedział gość radiowej Jedynki.

Dziś przypada Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Ustanowiła go w 2005 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych. Upamiętnia on rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau przez armię radziecką.


Posłuchaj
16:42 [STUDIA]S4_(PCM) 27 styczeń 2021 07_15_04.mp3 Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej: wszystko, co wydarzyło się w latach 1939-1945, wciąż dzieli (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Polityka historyczna

- Niektóre państwa, szczególnie nasz wschodni sąsiad, ale także Niemcy, prowadzą regularną politykę historyczną, oczywiście one różnią się między sobą, ale, mówiąc ogólnie, mającą na celu zacieranie prawdy historycznej - powiedział dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, Karol Nawrocki.

Historyk powiedział, że polscy historycy i muzealnicy powinni dawać odpór niemieckiej polityce historycznej.

- Należy konsekwentnie podnosić prawdę, mówić, jak było, odnosić się do niemieckich zbrodni już z pierwszych miesięcy II wojny światowej, po prostu wykonywać ciężką pracę w zakresie muzealnym, historycznym i naukowym - podkreślił gość audycji.

muzeum auschwitz brama free pixabay 1200.jpg
76. rocznica wyzwolenia obozu śmierci w Auschwitz. Uroczystości tylko online

Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej podkreślił, że potrzebna jest zmiana w podejściu do spraw historycznych, która realizowana jest dopiero teraz po 80 latach.

- Jak nauczać prawdy historycznej i uczyć kolejne pokolenia młodych Polaków patriotyzmu, skoro na Westerplatte przez 80 lat leżą porzuceni jak ludzkie śmieci polscy żołnierze, którzy za Rzeczpospolitą byli gotowi oddać swoje życie. Nie uda nam się ta misja, jeśli nie pochowamy polskich bohaterów, których dopiero co udało się odnaleźć, to jest zadanie dla nas jako dla narodu - powiedział dr Karol Nawrocki.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Grzegorz Jankowski

Gość: dr Karol Nawrocki (dyrektor Muzeum II Wojny Światowej)

Data emisji: 27.01.2020 

Godzina emisji: 7.15

pg

Czytaj także

Dr Mikołaj Mirowski: mamy taką historię, że nie musimy silić się na żadne manipulacje

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2020 14:52
- Władimir Putin, wygłaszając kłamliwe tezy, czyni przygotowanie artyleryjskie pod obchody 75-lecia wyzwolenia Auschwitz. Cała ta sytuacja wynika z polityki, ona nie ma nic wspólnego z historią, a już z prawdą historyczną tym bardziej. Polska powinna tu reagować spokojnie - mówi w rozmowie z PolskimRadiem24.pl historyk i publicysta dr Mikołaj Mirowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Przerażający symbol Holokaustu, miejsce ciemności". Prezes IPN o KL Auschwitz-Birkenau

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2020 07:11
- Jeżeli myślimy: "II wojna światowa", to jednym z pierwszych skojarzeń jest Auschwitz, wielka fabryka śmierci ponad miliona osób, większości Żydów z całej Europy. To miejsce ciemności - powiedział prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek.
rozwiń zwiń