Ryszard Legutko: obraz Polski w PE jest skrajnie nieprawdziwy

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 07:40
- Ignorancja - to jest mur, który nas otacza i dlatego wystąpienie premiera może doprowadzić do pewnego wyłomu. Myślę, że to, co pan premier powie, będzie później relacjonowane - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia europoseł PiS Ryszard Legutko. Jak przekonywał, "obraz Polski w PE jest skrajnie nieprawdziwy". 

Podczas wtorkowej sesji Parlamentu Europejskiego w Strasburgu przewidziano wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego. - To, że premier przyjeżdża do Strasburga spowoduje, że jego słowa wyjdą poza obręb europarlamentu - ocenił w rozmowie z Programem 1 Polskiego Radia europoseł PiS Ryszard Legutko.

shutterstock_ parlament europejski europarlament strasburg 1200 .jpg
Debata w PE z udziałem premiera. Rzecznik rządu: sztuką jest walczyć o swoje interesy w UE

Gość "Sygnałów dnia" stwierdził, że PE to instytucja bardzo szczególna, bo posłowie "często znajdują się w stanie rozemocjonowanym,  porównywalnym  z amokiem". - To bardzo silna większość lewicowa, która działa z furią przeciw wszystkim przejawom tego, co może uchodzić za postawę konserwatywną. Dlatego wystarczy drobiazg, pstryknięcie palca, oni wpadają w swój stan i stąd kolejne debaty, groźby i inwektywy. Ostatnio zaczęli grozić Ursuli von der Leyen, że jak się nie pospieszy i nie zada Polsce jakichś razów finansowych, to oskarżą KE przed TSUE o opieszałość - podkreślił eurodeputowany. 

"Ignorancja - to mur, jaki nas otacza"

Rozmówca Katarzyny Gójskiej ocenił, że wtorkowa debata w Parlamencie Europejskim będzie "szczególna", bowiem weźmie w niej udział premier Mateusz Morawiecki. - Będzie to jedna z debat tzw. kluczowych. Najprawdopodobniej pojawi się tam Ursula von der Leyen, ktoś z aktualnej prezydencji, również być może przewodniczący Parlamentu Europejskiego (...) później będą wypowiadać się przewodniczący grup, w tym również mówiący te słowa, a potem będzie tzw. jazda - wyliczał polityk.

Czytaj także: 

Ryszard Legutko wskazał, że udział premiera Polski w sesji w Strasburgu jest dobry, "bo sygnał wyjdzie poza Parlament". - Europarlament jest miejscem kompletnie hermetycznym, a słowa pana premiera powinny wyjść poza tę instytucję. Pamiętajmy, że obraz Polski jest skrajnie nieprawdziwy i zdeformowany przez media głównego nurtu, bo one powielają to, co u nas można przeczytać w "Gazecie Wyborczej". To tak, jakby jedyny dostęp informacyjny do Polski był poprzez "GW" - mówił. 

- Ignorancja - to jest mur, jaki nas otacza i dlatego wystąpienie premiera może doprowadzić do pewnego wyłomu. Myślę, że to, co pan premier powie, będzie później relacjonowane - stwierdził Ryszard Legutko.

Posłuchaj
22:34 LegutkoRyszard - S4_PCM_20211018051453-1256.mp3 Ryszard Legutko o wtorkowej debacie w Parlamencie Europejskim ("Sygnały dnia"/ Jedynka)

Więcej w nagraniu. 

Wtorkowa debata to reakcja na wyrok Trybunału Konstytucyjnego dotyczący wyższości konstytucji nad prawem unijnym. 7 października TK uznał za niekonstytucyjne przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę. Dotyczyło to między innymi kwestii badania legalności uchwał Krajowej Rady Sądownictwa oraz aktów prezydenta w sprawie powoływania sędziów. W ubiegłym tygodniu w związku z apelami o zorganizowanie debaty na temat sytuacji w Polsce premier Mateusz Morawiecki skierował do przewodniczącego Europarlamentu wniosek o udział w takiej debacie.

. .

***

Audycja: "Sygnały dnia"

ProwadzącyKatarzyna Gójska

GośćRyszard Legutko (europoseł PiS)

Data emisji: 18.10.2021

Godzina emisji: 7.15


Program 1 Polskiego Radia, IAR/ mbl

Czytaj także

Piotr Müller o wyroku TK ws. prymatu konstytucji: jasno pokazuje, gdzie są granice kompetencyjne

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 08:06
- Ta decyzja nie mogła być inna, to kontynuacja linii orzeczniczej Trybunału, jeszcze od czasu, gdy zasiadał w nim prof. Safjan czy prof. Rzepliński - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia o ostatnim wyroku TK Piotr Müller, rzecznik rządu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tomasz Truskawa: krytyka UE nie jest tożsama z polexitem

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2021 13:20
- Poddanie krytyce działań podejmowanych przez unijne instytucje nie oznacza negowania całego projektu UE - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Truskawa ze Stowarzyszenia Wolnego Słowa. Gość Polskiego Radia 24 odniósł się m.in. do wywiadu wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego, który zapewnił, że jest przeciwko polexitowi. 
rozwiń zwiń