Szczyt NATO w Madrycie. Siemoniak: czy przełomowy ocenimy po latach, po efektach

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2022 09:10
- Spodziewałem się dalej idących decyzji, jeśli chodzi o reakcję na agresję Rosji na Ukrainę i rozmieszczanie sił w Polsce i Europie Wschodniej - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Tomasz Siemoniak, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej i były minister obrony, o ustaleniach szczytu NATO w Madrycie. 

NATO wyśle kolejne wojska na wschodnią flankę w Europie. Sojusz zdecydowanie zwiększy też swoje siły szybkiego reagowania. Takie decyzje podjęli przywódcy krajów NATO na trwającym właśnie szczycie w stolicy Hiszpanii. NATO oficjalnie zaprosiło też Finlandię i Szwecję do wejścia w skład Sojuszu. Sojusz przyjął również nową Koncepcję Strategiczną w której Rosja określona została jako "największe, bezpośrednie zagrożenie dla NATO".

Dobrze, ale za mało

Tomasz Siemoniak przyznał, że ustalenia szczytu NATO w Madrycie ocenia pozytywnie i jest to krok w dobrym kierunku, ale nie ukrywa pewnego niedosytu. - Spodziewałem się dalej idących decyzji jeśli chodzi o reakcję na agresję Rosji na Ukrainę i rozmieszczanie sił w Polsce i Europie Wschodniej - stwierdził.

Jak wskazał, "trudno kwestionować, że te decyzje, które zapadały w ostatnich dniach w Madrycie, podwyższają bezpieczeństwo", jednak ocenia je pod kątem tego, ilu uzbrojonych żołnierzy pojawi się w Polsce i innych krajach regionu. 

- Pentagon wyczuł ten polski niedosyt, bo już w trakcie szczytu po wypowiedzi prezydenta Bidena, zapowiedział, że zwiększy liczbę wojsk rotujących w Polsce - zauważył.

. .

Poczekajmy na efekty

Gość Jedynki podkreślił, że efekty szczytu będzie można ocenić dopiero po latach.

- Mam duże doświadczenie, jeśli chodzi o to, co szczyty NATO postanawiały. W 2018 r. NATO zdecydowało: inicjatywa 4x30 w odpowiedzi na zagrożenia ze strony Rosji. Niewiele z tego wychodziło. Zawsze oceniajmy po efektach - powiedział Tomasz Siemoniak.

Zaznaczył, że politycy uwielbiają słowo "przełomowy", "historyczny", ale ludzie odpowiedzialni za bezpieczeństwo Polski powinni być "wiecznie niezadowoleni" i cały czas szukać jeszcze korzystniejszych rozwiązań podnoszących bezpieczeństwo kraju. 

W audycji poruszono również temat zasad użycia sił zbrojnych w ramach Artykułu 5 Traktatu NATO, wywiązała się też dyskusja na temat tarczy antyrakietowej w Polsce. 

Czytaj także:


Posłuchaj
21:03 S4_MP3_20220630081441_Siemoniak.mp3 Tomasz Siemoniak o ustaleniach szczytu NATO w Madrycie (Jedynka/Sygnały Dnia)

 

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzący: Krzysztof Świątek

Gość: Tomasz Siemoniak (wiceprzewodniczący PO)

Data emisji: 30.06.2022

Godzina emisji: 8.15

fc

Czytaj także

Sellin: musimy powalczyć o trzecią kadencję, aby zabezpieczyć Polskę przed niemądrą polityką opozycji

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2022 08:03
- Wybory, które odbędą się jesienią przyszłego roku, to nie będą tylko i wyłącznie wybory, kto będzie rządził Polską, lecz wybory, co będzie z Polską - powiedział w Polskim Radiu 24 Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego. Dodał, że Zjednoczona Prawica musi "powalczyć o trzecią kadencję, aby zabezpieczyć Polskę przed niemądrą polityką, którą proponuje opozycja".
rozwiń zwiń