Jabłoński: wsparcie dla Ukrainy to dziś najważniejszy element działalności NATO

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2022 08:20
- Doskonale wiemy, że wojna, która toczy się na Ukrainie, to nie jest wojna z udziałem sojuszników NATO, ale bardzo istotnie wpływa na stabilność w całym regionie - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Paweł Jabłoński, wiceminister spraw zagranicznych. Gość "Sygnałów dnia" poruszył też temat decyzji, które zapadły w Madrycie.

Wiceszef MSZ określił szczyt NATO w Madrycie jako historyczny, podkreślając jego znaczenie. Decyzje, które podjęto, dotyczą nie tylko Polski, ale i całego regionu.

- To niezwykle istotne z punktu widzenia skuteczności operacyjnej NATO, że będziemy mieli tutaj dowództwo armii amerykańskiej - mówił Paweł Jabłoński.

- Żołnierzy jest dużo więcej niż kilka lat temu, stałe dowództwo to bardzo ważny element, dlatego, że nie tylko chodzi o obecność fizyczną żołnierzy czy sprzętu, ale także o lepszą integrację struktur dowodzenia - zaznaczył.

Obecność sojusznicza

Jak dodał, "oprócz decyzji dotyczących stricte Polski, jest też szereg decyzji zwiększających obecność sojuszniczą w innych państwach wschodniej flanki".

- To, co dzieje się w NATO w ostatnich latach, począwszy od szczytu w Warszawie w 2016 r. - a wczorajszy szczyt również jest niezwykle istotny, historyczny, dotyczący rozszerzenia NATO o Finlandię i Szwecję - to wreszcie kroki, by w NATO nie było członków różnych kategorii, by wszyscy sojusznicy byli tak samo bronieni - ocenił Paweł Jabłoński.

Polityk mówił o znaczeniu wsparcia państw NATO dla Ukrainy, dla przyszłego bezpieczeństwa.

. .

- Ukraina poprzez swoją obronę angażuje całość możliwości wojennych Rosji, to powoduje, że Rosja dziś nie jest w stanie nikogo innego zaatakować, nie ma na to zasobów. Sankcje, które też nie są idealne, w ogromnym stopniu osłabiły zdolności Rosji do odbudowy potencjału wojennego - podkreślił Paweł Jabłoński.

Jak mówił, "Rosja jest z pewnością państwem agresywnym i chciałaby atakować inne kraje, Putin mówi to otwarcie, mówią to inni polityczni liderzy rosyjscy, używają fałszywego terminu denazyfikacja, także w stosunku do Polski".

Cel NATO

- O tym trzeba pamiętać, że najważniejszym celem naszego funkcjonowania w NATO jest to, żeby zapobiec wojnie, nie żeby odeprzeć, wyprzeć kogoś, kto już nas napadnie, tylko w ogóle wojnie zapobiec - powiedział Paweł Jabłoński.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.


Posłuchaj
20:44 PR1_SD_2022_06_30-07-15-00_for_media.mp3 Paweł Jabłoński: wojna, która toczy się na Ukrainie, to nie jest wojna z udziałem sojuszników NATO, ale bardzo istotnie wpływa na stabilność w całym regionie (Sygnały dnia/Jedynka)

 

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzący: Krzysztof Świątek

Gość: Paweł Jabłoński (wiceminister spraw zagranicznych)

Data emisji: 30.06.2022

Godzina emisji: 7.15

pg

Czytaj także

Wojna na Ukrainie. Szef NATO: jesteśmy przygotowani na długofalowy konflikt

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2022 09:47
- Musimy wzmocnić naszą obronę - mówił sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w Brukseli otwierając drugi dzień obrad ministrów obrony państw Sojuszu Północnoatlantyckiego. Podkreślił, że wojna rozpętana przez Rosję na Ukrainie to najpoważniejsze zagrożenie dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego od dekad.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojna na Ukrainie. Brytyjski dowódca: Rosja jest osłabiona i strategicznie już przegrała

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2022 08:01
Dowódca brytyjskich sił zbrojnych admirał Tony Radakin przyznał, że Rosja jest teraz bardziej osłabiona i już "strategicznie przegrała" wojnę na Ukrainie; Putin stracił 25 proc. siły lądowej, zdobywając bardzo niewiele – ocenił.
rozwiń zwiń