REKLAMA

Ceny węgla. Semeniuk: spekulanci żerują na strachu, a opozycja podkręca temat

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2022 09:20
- Opozycja bardzo mocno podkręca temat braku różnego rodzaju produktów. Niedawno mieliśmy aferę z cukrem, wcześniej jeszcze afera z węglem. To są właśnie takie zabiegi ekonomiczne, które doprowadzają do sytuacji, w której mamy podwyższone ceny produktów i usług - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Olga Semeniuk.

Polacy, którzy używają węgla jako surowca do ogrzewania swojego gospodarstwa domowego, mogą otrzymać rządowe wsparcie w wysokości 3 tys. zł. Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podpisała rozporządzenie ws. wzoru wniosku o dodatek węglowy. Aby otrzymać dodatek węglowy w wysokości 3 tys. zł, trzeba będzie złożyć wniosek w gminie do 30 listopada. Gmina będzie miała z kolei 30 dni na jego wypłatę. Dodatek będą mogli otrzymać opalający swoje domy węglem kamiennym bądź jego pochodnymi.

- To są środki duże, idące w miliardy złotych - podkreśliła Olga Semeniuk. Zaznaczyła, że musimy mieć na uwadze stan finansów publicznych i tego, na jaką skalę możemy pomóc.

. .

Odnosząc się do wysokości wsparcia przy rosnących cenach surowca, podkreśliła, iż "od początku mówimy, że spekulanci żerują i działają przede wszystkim na strachu społeczeństwa". 

- Opozycja bardzo mocno podkręca temat braku różnego rodzaju produktów. Niedawno mieliśmy aferę z cukrem, wcześniej jeszcze afera z węglem. To są właśnie takie zabiegi ekonomiczne, które doprowadzają do sytuacji, w której mamy podwyższone ceny produktów i usług - wyjaśniła. 

- Te 3 tys. zł na węgiel to są niezbędne środki finansowe dla najuboższych i dla tych gospodarstw domowych, które po prostu pieniędzy na węgiel nie mają - dodała. 

Mówiąc o walce ze spekulantami, wiceminister zwróciła uwagę, że działania są prowadzone, ale efekty nie będą widoczne "tu i teraz". 

- To są jednostkowe przypadki, które muszą być przeanalizowane najpierw przez UOKiK, później przez policję, jeżeli doszło do wykroczenia, i później konkretne organy i podmioty wchodzą - powiedziała.

Czytaj także:


Posłuchaj
14:36 S4_MP3_20220817081439_Semeniuk.mp3 Olga Semeniuk o dopłacie do węgla i działaniach spekulacyjnych (Jedynka/Sygnały dnia)

  

***

Tytuł audycji"Sygnały dnia"

Rozmawiał: Grzegorz Jankowski

Gość audycji: Olga Semeniuk (wiceminister rozwoju i technologii)

Data emisji: 17.08.2022 r.

Godzina emisji: 08.15

fc

Czytaj także

Piotr Zgorzelski: Wody Polskie nie są w stanie zadbać o bezpieczeństwo rzeki

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2022 09:27
- Czy jest rtęć, czy nie ma, to jest rzecz wtórna.  Rzeczą pierwotną jest to, że ryby umierają - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Piotr Zgorzelski (PSL). 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowa kadencja RMN. Joanna Lichocka: staramy się, by media publiczne silnie konkurowały na rynku

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2022 07:40
- Dzięki zaangażowaniu Krzysztofa Czabańskiego, również mojemu i Elżbiety Kruk, w poprzedniej kadencji Rady Mediów Narodowych zwłaszcza rozgłośnie regionalne Polskiego Radia otrzymały więcej pieniędzy, niż było to planowane - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Joanna Lichocka, poseł PiS.
rozwiń zwiń