REKLAMA

Doniesienia o rzekomej rtęci w Odrze. Fogiel: dezinformacją opozycja próbuje wywołać histerię

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2022 08:20
- To były działania wysoce nieodpowiedzialne, wzbudzające histerię. Próba zdyskontowania politycznego - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Radosław Fogiel, rzecznik Prawa i Sprawiedliwości, o obalonych już teoriach rozpowszechnianych przez opozycję, jakoby Odra miała zostać zatruta rtęcią.

Senacka Komisja Nadzwyczajna ds. spraw Klimatu zbiera się w czwartek, aby wysłuchać informacji o katastrofie ekologicznej na Odrze, o zagrożeniach i podjętych działaniach. Dzień wcześniej na posiedzeniu połączonych komisji sejmowych: gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej oraz ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa poszczególne resorty prezentowały informacje na temat działań rządu w tej sprawie. Nadal nie wiadomo, co spowodowało masowe wymieranie ryb w rzece. W związku z sytuacją na Odrze premier zdymisjonował szefa Wód Polskich Przemysława Dacę i Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Michała Mistrzaka. Wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba ocenił, że szefa GIOŚ odwołano "trochę emocjonalnie".

- W rządzie swoboda opinii zawsze panowała, to nie jest nic nowego - powiedział Radosław Fogiel, odnosząc się do krytyki ze strony Jacka Ozdoby. - Uznam to za opinię pana ministra, z którą nie każdy musi się zgodzić - dodał, podkreślając, że dyskusje personalne nie są teraz najważniejsze. 

Show na komisji

Pytany o senacką komisję, Fogiel przyznał, że nie oczekuje wiele po jej pracach.

- Nie przewiduję, żeby senacka komisja poza politycznym biciem piany wniosła cokolwiek do sprawy - stwierdził. - Być może wyprodukuje jakieś fejki, z których ostatnio opozycja słynie - dodał.

Jak zauważył, "już wczorajsza komisja pod przywództwem opozycyjnych przewodniczących była raczej show".

- Jeżeli przychodzą posłanki Lewicy i uważają, że dokonały czegoś wielkiego, bo przyniosły wydrukowane zdjęcia ryb... - opisał sytuację na komisji.

Przyczyny naturalne?

Martwe ryby znajdowane są też w Czechach i Niemczech, w innych rzekach, i jako prawdopodobną przyczynę wskazuje się przyduchę. Fogiel pytany był, czy może to samo zjawisko wystąpiło w Odrze. 

- Niczego nie można wykluczać, trzeba to po prostu ustalić ponad wszelką wątpliwość i to się właśnie dzieje, tylko trzeba zachować spokój i zdrowy rozsądek - podkreślił gość Jedynki. - Nasi opozycyjni konkurenci rzucili się na to jak na każdy inny dotychczasowy temat, próbując wywołać histerię, próbując zrobić z niego walkę polityczną - dodał.

. .

Akcja dezinformacyjna

Komentując doniesienia marszałek województwa lubuskiego Elżbiety Polak o rtęci w Odrze, rzecznik PiS ocenił, że "mieliśmy do czynienia z dezinformacją", a marszałek miała dodatkową motywację. 

- Ostatnio było o niej głośno w kontekście opisywanego w mediach skandalu seksualnego w podległym jej WORD i myślę, że bardzo desperacko szukała czegoś, co, mówiąc kolokwialnie, przykryje tę aferę. Znalazła rtęć - powiedział Radosław Fogiel. - Bolesne i problematyczne dla polskiej debaty publicznej jest to, że zaraz podłapał ten temat Donald Tusk, wspierające go media - dodał. 

- To były działania wysoce nieodpowiedzialne, wzbudzające histerię. Próba zdyskontowania politycznego - podsumował Fogiel. 

Posłuchaj
18:59 S4_MP3_20220818071445_Fogiel.mp3 Radosław Fogiel o szukaniu przyczyn śnięcia ryb w Odrze (Jedynka/Sygnały dnia)

***

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadził: Krzysztof Świątek

Gość: Radosław Fogiel (rzecznik PiS)

Data emisji: 18.08.2022 r.

Godzina emisji: 7.15

fc

Czytaj także

Ceny węgla. Semeniuk: spekulanci żerują na strachu, a opozycja podkręca temat

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2022 09:20
- Opozycja bardzo mocno podkręca temat braku różnego rodzaju produktów. Niedawno mieliśmy aferę z cukrem, wcześniej jeszcze afera z węglem. To są właśnie takie zabiegi ekonomiczne, które doprowadzają do sytuacji, w której mamy podwyższone ceny produktów i usług - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Olga Semeniuk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowa kadencja RMN. Joanna Lichocka: staramy się, by media publiczne silnie konkurowały na rynku

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2022 07:40
- Dzięki zaangażowaniu Krzysztofa Czabańskiego, również mojemu i Elżbiety Kruk, w poprzedniej kadencji Rady Mediów Narodowych zwłaszcza rozgłośnie regionalne Polskiego Radia otrzymały więcej pieniędzy, niż było to planowane - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Joanna Lichocka, poseł PiS.
rozwiń zwiń