REKLAMA

"Marszałek Polak nie dezinformowała". Katarzyna Lubnauer o katastrofie na Odrze

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2022 09:02
- Polskie Ministerstwo Klimatu i Środowiska w ogóle nie zauważyło katastrofy na Odrze, raporty, które wysyłają codziennie do RCB, nie tylko z 10, 11, 12, a nawet 16 sierpnia, w kwestii zagrożeń dla środowiska wskazywały, że nie ma takowych - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Katarzyna Lubnauer z Koalicji Obywatelskej. 

Katarzyna Lubnauer mówiła o katastrofie ekologicznej na Odrze.

- Mieliśmy pełną indolencję państwa, mam pytanie dość poważne, czy to była indolencja i całkowity brak organizacji państwa, czy to kwestia tego, że mam wrażenie, że nikomu nie zależy na tym, by wyjaśnić sprawę - oceniła Katarzyna Lubnauer.

Polityk była pytana o możliwe odwołanie marszałek woj. lubuskiego. - Nie ma żadnych wątpliwości, że marszałek zadziałała bardzo skutecznie, nie dezinformowała, tylko przekazywała informacje o zagrożeniu, które jest możliwe - stwierdziła.

. .

"Oczekuję szybkich działań i tego zabrakło"

- Jeżeli cokolwiek się dzieje, co może zaniepokoić Polaków i może spowodować niebezpieczeństwo, oczekuję szybkich działań, które ich ostrzegą i tego zabrakło, nie było alertu RCB 10 i 11.08., mimo tego, że widzieliśmy tony śniętych ryb, nie wiemy dokładnie ile tych śniętych ryb zostało wyłowionych, wiemy, że powyżej 100 ton - mówiła.

- Mam wrażenie, że coraz bardziej ze strony rządu i wszystkich tych, którzy próbują ukryć, co się rzeczywiście stało, mamy taką tezę, że prawie te ryby się utopiły Odrze; warto się wczytywać w informacje i zobaczyć różnicę między przyduchą, a tym, co się działo w Odrze - zaznaczyła Katarzyna Lubnauer.

Posłuchaj
20:26 PR1_SD_2022_08_18-08-15-00_for_media.mp3 Katarzyna Lubnauer: polskie Ministerstwo Klimatu i Środowiska w ogóle nie zauważyło katastrofy na Odrze, raporty, które wysyłają codziennie do RCB, nie tylko z 10, 11, 12, a nawet 16 sierpnia, w kwestii zagrożeń dla środowiska wskazywały, że nie ma takowych (Sygnały Dnia/Jedynka)

***

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadził: Krzysztof Świątek

Gość: Katarzyna Lubnauer (Koalicja Obywatelska)

Data emisji: 18.08.2021

Godzina emisji: 8.15

pg

Czytaj także

Lubnauer: mamy praktycznie martwą Odrę, za chwilę będzie martwy cały ekosystem

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2022 18:10
– Mamy praktycznie martwą Odrę, setki ton martwych ryb, a za chwilę będziemy znajdować martwe ptaki i cały martwy ekosystem – mówiła w Programie 3 Polskiego Radia Katarzyna Lubnauer z Koalicji Obywatelskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katastrofa ekologiczna na Odrze. Michał Piękoś: żądanie dymisji rządu jest typowe dla opozycji

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2022 09:26
- Rozwiązanie sprawy opiera się teraz na pracy prokuratury, ale polityczny festiwal będzie cały czas trwał - powiedział w Polskim Radiu 24 Michał Piękoś z "Trybuny". Gośćmi "Debaty poranka" byli także Miłosz Lodowski, publicysta oraz Marek Wróbel z Fundacji Republikańskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naturalne przyczyny katastrofy ekologicznej? Naukowiec tłumaczy, co mogło się wydarzyć na Odrze

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2022 14:20
- Coraz częściej przebijają się hipotezy, które wskazują, że było to zjawisko naturalne, wynikające z niskiego stanu wody i nakładających się wielu przyczyn antropogenicznych - mówi o sytuacji na Odrze prof. Uniwersytetu Śląskiego, dr hab. Andrzej Woźnica, dyrektor Śląskiego Centrum Wody. Naukowiec w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl podkreśla, jak ważne jest "uzyskanie pełnej wiedzy o tym, co rzeczywiście się zdarzyło, bo to pozwoli nam na przeciwdziałanie skutkom takich zjawisk".
rozwiń zwiń