REKLAMA

Jagoda kamczacka, minikiwi, dereń… Drogie ale bardzo zdrowe

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2022 14:58
Nasze posiłki powinny składać się w 50 procentach z warzyw i owoców. Owoce są określane jako "eliksir życia". Powinny znajdować się w naszym codziennym menu ze względu na właściwości zdrowotne. Są bogate są w witaminy, żelazo, wapń, potas i wiele innych składników, które są nam niezbędne do zdrowego życia. 
Minikiwi
Minikiwi Foto: PAP/McPHOTO
  • Jagoda kamczacka, minikiwi i dereń jadalny to drogie ale bogate w składniki odżywcze owoce.
  • Jeżeli chcemy dostarczyć sobie odpowiedniej ilości witaminy C czy polifenoli, warto sięgać również po mniej popularne produkty.
  • Według prof. Piotra Latochy ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, najbardziej wyczekiwanym z nowych owoców przez polskich konsumentów jest jagoda kamczacka.

Coraz częściej możemy je dostać w supermarketach oraz na lokalnych bazarach. I warto się za nimi rozglądać, bo, choć nie są atrakcyjne w smaku, to mogą przynieść wiele korzyści zdrowotnych. Mowa o trzech najdroższych polskich owocach, czyli jagodzie kamczackiej, minikiwi oraz dereniu jadalnym.

Sięgajmy po "dziwolągi"!

- One są zdecydowanie mniej smaczne niż malina, truskawka, porzeczka, gruszka, jabłuszko - mówi Alicja Kalińska, dietetyk. - Raczej wykorzystuje się ich wartości zdrowotne. Jeżeli bliskie naszemu sercu jest dbanie o siebie i wiemy, że nie jesteśmy w stanie w naszej diecie dostarczyć odpowiedniej ilości witaminy C czy polifenoli, które chronią nasz układ krążenia i nasze serce, jak najbardziej sięgajmy po wszystkie "dziwolągi", które możemy dostać w sklepach ze zdrową żywnością, wraz z ziołami - zachęca ekspert.


Posłuchaj
03:42 _PR1_AAC 2022_08_18-07-46-13-jagoda.mp3 Mało znane, a bardzo zdrowe owoce - jagoda kamczacka, minikiwi, dereń, rokitnik (Sygnały dnia/Jedynka)

[Dlaczego trzeba jeść warzywa i owoce?; źródło: YouTube; kanał: Ministerstwo Zdrowia] 

Bogate w składniki bioaktywne

Jak dodaje prof. Piotr Latocha ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, ze względu na swoje właściwości odżywcze owoce te są uznawane za "eliksir życia" i coraz częściej hodowane oraz poszukiwane przez Polaków. - Najbardziej wyczekiwana z nowych owoców przez polskich konsumentów jest jagoda kamczacka, a w drugiej kolejności minikiwi, czyli to są owoce, które konsumenci dostrzegają i pożądają, chcą spróbować - mówi prof. Piotr Latocha. - Te owoce są bardzo bogate w składniki bioaktywne, które oczyszczają nasz organizm z wolnych rodników. Spożywając owoce bardzo wspomagamy nasz organizm w tym, żeby zdrowo żyć - przypomina ekspert.

Czytaj także:

***

Audycja: Sygnały dnia

Data emisji: 18.08.2022

Godzina emisji: 7.46

djr

Zobacz więcej na temat: owoce dieta żywność

Czytaj także

Czy warto dostosowywać dietę do pory roku?

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2021 12:15
"Addio pomidory", śpiewał Wiesław Michnikowski z Kabaretu Starszych Panów. I choć na straganach jeszcze je znajdziemy, to faktem jest, że nadchodząca późna jesień i zima, uszczuplą ofertę warzyw i owoców. Czy powinno to wpływać na naszą dietę?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: "Truskawki polskie są dla nas smaczniejsze"

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2022 10:40
Sezon truskawkowy w pełni. Na rynku dostępne są nie tylko polskie owoce, ale także te np. z Hiszpanii czy Grecji. Czym różnią się między sobą, jak są uprawiane, czym są pryskane? Jak je przechowywać, jakie mają wartości odżywcze i czy mogą uczulać? Jednym słowem, wszystko o truskawkach.
rozwiń zwiń