REKLAMA

Zakaz wjazdu do UE dla Rosjan. Sellin: muszą odczuć, że to cena za wojnę, którą popierają

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2022 08:20
- Rosjanie entuzjastycznie przyjęli aneksję Krymu, w większości popierają Putina i jego wojnę przeciwko Ukrainie, więc to nie jest wojna Putina, to jest wojna Rosjan, Rosji przeciwko Ukrainie i sankcje powinny obejmować również rosyjskich obywateli - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.

Co najmniej kilka eksplozji miało miejsce w czwartek wieczorem w Kerczu na Krymie oraz na rosyjskim lotnisku wojskowym Belbek na północ od Sewastopola - poinformowały agencja Reuters i ukraińskie media, powołując się na lokalne źródła. Portal Ukraińska Prawda pisze, że w czwartek wieczorem mieszkańcy Kerczu usłyszeli wybuchy, natomiast okupujący półwysep Rosjanie uruchomili systemy obrony przeciwlotniczej. Jednocześnie Europa debatuje nad kolejnymi sankcjami wobec Rosjan, na stole jest propozycja zakazu wjazdu do UE dla rosyjskich turystów. "Nie może być tak, że na Ukrainie giną ludzie, a Rosjanie przyjeżdżają do [naszych] centrów handlowych na zakupy. Uważam, że to nie jest w porządku" - podkreślała premier Finlandii Sanna Marin podczas spotkania premierów państw nordyckich. Sprzeciw wobec takiego karania Rosjan wyraził kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

- Wydaje się, że Ukraińcy się przygotowują do kontrofensywy na południu, na kierunku chersońskim, a zaplecze armii rosyjskiej jest niestety rozlokowane na Krymie. Rosjanie, od 8 lat okupując Półwysep Krymski, właściwie zamienili ten piękny teren w jedną wielką bazę wojskową - powiedział Jarosław Sellin. Jak dodał, "Ukraińcy, chcąc skutecznie przeprowadzić kontrofensywę, muszą próbować to zaplecze zniszczyć".

Prawo do obrony

Gość Jedynki podkreślił, że Ukraińcy mają prawo do takich działań na Krymie. 

- To jest teren okupowany przez Rosjan od 8 lat i to jest część integralna terytorium Ukrainy. Ukraińcy mają prawo próbować wypchnąć z niej Rosjan - wyjaśnił. 

Pytany o dyskusję ws. wprowadzenia zakazu wjazdu dla obywateli rosyjskich na teren Unii Europejskiej i opór kanclerza Niemiec przed tym rozwiązaniem, Sellin przypomniał słowa szefa MSZ Ukrainy Dmytro Kułeby: "Ludzie, którzy nie szanują granic państwowych, nie powinni mieć prawa ich przekraczać".

Entuzjazm Rosjan

- Rosjanie entuzjastycznie przyjęli aneksję Krymu, Rosjanie w większości popierają Putina z jego wojną przeciwko Ukrainie - jakichś dużych protestów wśród Rosjan przecież nie dostrzegamy - więc to nie jest wojna Putina, to jest wojna Rosjan, Rosji przeciwko Ukrainie i sankcje powinny obejmować również rosyjskich obywateli - stwierdził wiceminister. 

Zaznaczył, że takie ograniczenie nie powinno dotykać ludzi uciekających przed prześladowaniami ze strony reżimu Putina. 

- In gremio powinno się Rosjanom odmówić prawa do korzystania z uroków Europy Południowej, z jachtów na Morzu Śródziemnym. Bogatszym Rosjanom i ich dzieciom - korzystania z uniwersytetów zachodnich. Trzeba doprowadzić do tego, żeby odczuli, że płacą jakąś cenę za tę wojnę, którą niestety popierają - ocenił.

. .

Przekonać Zachód

Ograniczenie wjazdu Rosjan poparły Finlandia i Estonia. Jarosław Sellin pytany był, czy polskie postulaty w tej sprawie mają szanse na szerokie poparcie. 

- W sprawie wojny rosyjsko-ukraińskiej stanowisko Polski bywało odosobnione i w przeszłości i jeśli chodzi o sankcje wobec Rosji, i jeśli chodzi o skalę pomocy militarnej dla Ukrainy, a jednak stopniowo Zachód się przekonywał, że tak czynić należy - przypomniał gość "Sygnałów dnia".

- Stawiamy tę sprawę również dlatego, żeby poprzez dyskusję wypracować jednolite stanowisko Zachodu w tej sprawie - dodał. Wyraził nadzieję, że w ramach kolejnego pakietu sankcji "zaczniemy masowo odmawiać Rosjanom prawa do wjeżdżania na terytorium cywilizowanego świata".

W tym kontekście stwierdził, że niemiecka klasa polityczna wmawia sobie, że obowiązuje schemat "zły car, dobrzy ludzie", ale musi się uczyć, że rzeczywistość wygląda inaczej.

Posłuchaj
20:25 S4_MP3_20220819071459_Sellin.mp3 Jarosław Sellin o zakazie wjazdu dla Rosjan do UE (Jedynka/Sygnały dnia)

 

***

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadził: Krzysztof Świątek

Gość: Jarosław Sellin (wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego)

Data emisji: 19.08.2022 r.

Godzina emisji: 7.15

fc