Cieszyński o zagrożeniach hakerskich ze strony Rosji: trzeba być gotowym 24 godziny na dobę

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2023 08:56
- Różnego rodzaju próby trwają tak naprawdę cały czas. Tutaj trzeba być gotowym 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu, nie ma innej recepty na to, aby dbać o cyberbezpieczeństwo - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Janusz Cieszyński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.
haker
hakerFoto: Gorodenkoff/Shutterstock

Janusz Cieszyński na antenie Programu 1 Polskiego Radia został zapytany o przygotowanie polskiej cyberprzestrzeni na ewentualny zmasowany atak ze strony Rosji. Jak wskazał, "różnego rodzaju próby trwają tak naprawdę cały czas".

"Trzeba być gotowym 24 godziny na dobę"

- Dobrze, że zawczasu wdrożyliśmy odpowiednie środki - podkreślił. - Dzięki temu udaje nam się przeciwdziałać temu, żeby w jakiś istotny sposób na przykład dostęp do usług cyfrowych został ograniczony - podkreślił. Ocenił jednak, że "tutaj trzeba być gotowym 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu". - Nie ma innej recepty na to, aby dbać o cyberbezpieczeństwo - zaznaczył.

Dodał, że "polski rząd naprawdę dużo w tym zakresie robi". - Powstały Wojska Obrony Cyberprzestrzeni, tutaj wielka praca pana premiera Mariusza Błaszczaka - wskazał. - To on jest osobą, która jest odpowiedzialna za to, że takie wojska powstały - powiedział.

Podkreślił, że "bardzo dużo dzieje się w stronę tego, aby w polskiej cyberprzestrzeni było po prostu bezpiecznie".

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
20:33 Cieszyński.mp3 Cieszyński o zagrożeniach hakerskich ze strony Rosji: trzeba być gotowym 24 godziny na dobę (Jedynka/Sygnały dnia)

***

Audycja: Sygnały dnia

ProwadzącyKrzysztof Świątek

Data emisji: 26.01.2023

Godzina emisji: 8.15

jb

Czytaj także

Konsultacje w Warszawie z doradcą Białego Domu ds. cyberbezpieczeństwa. Tematem przeciwdziałanie cyberatakom

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2022 21:50
Minister Janusz Cieszyński był dzisiaj gospodarzem spotkania przedstawicieli regionu Europy Środkowo-Wschodniej z Anne Neuberger, zastępcą doradcy Prezydenta Stanów Zjednoczonych ds. bezpieczeństwa narodowego w obszarze cyberbezpieczeństwa i nowych technologii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cyberataki na infrastrukturę użyteczności publicznej. Gwałtowny wzrost po wybuchu wojny na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2023 08:20
Przestępcy wzięli na cel rządowe instytucje i podmioty użyteczności publicznej, w ciągu kilku miesięcy liczba prób ich zhakowania wzrosła o 100 proc. - informuje "Rzeczpospolita". Gazeta podkreśla, że od czasu wybuchu wojny na Ukrainie nasz kraj jest jednym z kluczowych celów cyberprzestępców, a liczba incydentów rośnie lawinowo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nasilające się cyberataki Rosji. "Mamy do czynienia z trzema rodzajami działań"

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2023 20:30
Inwazja Rosji na Ukrainę obejmuje nie tylko walkę zbrojną na froncie. To także cyberataki na cele cywilne, takie jak infrastruktura krytyczna, sieci komputerowe infrastruktury energetycznej i transportowej oraz strony rządowe. W ostatnim czasie, w związku z porażkami na froncie, nasiliły się ataki w sieci ze strony Rosjan. - Mamy tutaj trzy rodzaje działań: ataki destrukcyjne, dezinformacyjne i szpiegostwo - wyjaśnia Robert Kośla z Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń.
rozwiń zwiń