Poseł PO szokuje: mogliśmy wpuszczać ludzi przez polsko-białoruską granicę

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2023 09:20
- Mogliśmy zachować się bardziej humanitarnie i wpuszczać ludzi przez polsko-białoruską granicę. (...) Taniej by nas kosztowała odwózka tych ludzi, (...) jak stawianie murów i angażowanie setki tysięcy ludzi do ochrony granicy - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia poseł PO Jerzy Borowczak, komentując sytuację na granicy polsko-białoruskiej.
Poseł PO szokuje: mogliśmy wpuszczać ludzi przez polsko-białoruską granicę
Poseł PO szokuje: mogliśmy wpuszczać ludzi przez polsko-białoruską granicęFoto: PAP/Adam Warżawa; twitter.com

Mogliśmy zachować się bardziej humanitarnie i wpuszczać ludzi przez polsko-białoruską granicę. Uważam, że każdego można sprawdzić, chodzi o możliwości państwa - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia poseł PO Jerzy Borowczak. 

- Nie mówię, żeby tysiąc jednego dnia, ale po 100 osób, po 20. I jeśli nie uciekają przed wojną, tylko jest to emigracja zarobkowa, to wtedy odstawiać ich z powrotem. Taniej by nas kosztowała odwózka tych ludzi do Nigerii czy innego państwa, z którego oni pochodzili, jak stawianie murów i angażowanie setki tysięcy ludzi do ochrony granicy - podkreślił poseł PO. 

Zdaniem gościa Polskiego Radia Straż Graniczna na pewno nie była przychylna uchodźcom i traktowała ich wedle rozkazu. - Ci żołnierze wykonywali rozkazy - podkreślił Jerzy Borowczak. Zarzucił też polskim władzom, iż te ukrywają prawdziwą sytuację na granicy polsko-białoruskiej.


00:24 poselpo-setka.mp3 Poseł PO o działalności polskich służb przy granicy białoruskiej (IAR)

 

Czytaj także w niezalezna.pl: Poseł Platformy Obywatelskiej: Trzeba wpuszczać migrantów od strony Białorusi

Nie ustaje presja na granicy z Białorusią. Kilkadziesiąt prób wdarcia się do Polski

Minionej doby 38 osób próbowało przedostać się nielegalnie z Białorusi do Polski - poinformowała Straż Graniczna. Sześć osób na widok polskich patroli zawróciło na Białoruś. Funkcjonariusze zatrzymali obywateli Iranu i Syrii. Próby przekroczenia granicy miały miejsce na odcinkach ochranianych przez placówki Straży Granicznej w Dubiczach Cerkiewnych, Białowieży i Narewce.

Więcej w nagraniu. 

Posłuchaj
23:12 OK_Jerzy-Borowczak__[STUDIA]S4_(PCM) 25 wrzesień 2023 08_14_49_mp3.mp3 Jerzy Borowczak: mogliśmy zachować się bardziej humanitarnie i wpuszczać ludzi przez polsko-białoruską granicę ("Sygnały dnia"/ Jedynka)

Czytaj także w TVP.Info: "Tusk nie szanuje Polski Wschodniej". Nowy spot PiS

***

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadzący: Katarzyna Gójska

Gość: Jerzy Borowczak (poseł PO)

Data emisji: 25.09.2023

Godzina emisji: 8.15

Polskie Radio 24, IAR/mbl