Krzysztof Bosak: plany Adama Bodnara ws. praworządności zna Bruksela, ale nie polski Sejm

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2024 10:17
- Co proponuje minister Adam Bodnar, to w tej chwili wie Komisja Europejska, ale nie wiemy my w polskim Sejmie. Nie zostały nam przedstawione żadne projekty - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak z Konfederacji.

Rząd poinformował, że propozycje dotyczące przywracania praworządności zostały pozytywnie przyjęte w Brukseli, co pozwoliło odblokować środki z Krajowego Planu Odbudowy. O propozycje dotyczące reformy sądownictwa i przywracania praworządności w Polsce został zapytany Krzysztof Bosak, wicemarszałek Sejmu i jeden z liderów Konfederacji.

Krzysztof Bosak: minister Bodnar konsultuje swoje plany w Brukseli, a nie w Polsce

Gość audycji stwierdził, że na razie nie można mówić, by koalicja rządząca proponowała "porządek prawny", podobnie - jego zdaniem - jak rząd PiS. - Co proponuje minister Adam Bodnar, to w tej chwili wie Komisja Europejska, ale nie wiemy my w polskim Sejmie. Nie zostały nam przedstawione żadne projekty - powiedział Krzysztof Bosak.

W ocenie wicemarszałka Sejmu dotąd nie zostały przedstawione ani projekty, ani nawet zręby projektów zmian w sądownictwie, tymczasem wszystko, co wiadomo, to przekazy medialne. - Nie chciałbym się opierać na projektach medialnych, szczątkowych. Projekty ustaw to jest poważna sprawa - dodał Bosak.

- Minister pojechał konsultować swoje plany do Brukseli. Nie konsultuje ich z polskim społeczeństwem, nie konsultuje ich ze stowarzyszeniami prawników, nie konsultuje ich z posłami. Czekamy, co minister Bodnar nam przyniesie - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Krzysztof Bosak.

"Adam Bodnar zmienia porządek prawny oświadczeniami"

Zaznaczył, że "na obecną chwilę nie został przyniesiony prawie żaden projekt ustawy", więc posłowie nie mają się na czym opierać. - Adam Bodnar tylko próbuje poprzez swoje własne oświadczenia zmieniać porządek prawny - np. w prokuraturze jest tego klasyczny przykład. Minister mówi, że ustawy czy orzeczenia sądów i trybunałów go nie obowiązują, bo on wydał oświadczenie. Jakby jego oświadczenia były ponad ustawami, wyrokami i konstytucją. Dla mnie to jest kuriozalne i nie ma nic wspólnego z praworządnością - wyjaśnił polityk Konfederacji.

Ocenił, że jednocześnie Adam Bodnar i Donald Tusk mają "licencję od Brukseli" na swoje działania. - To rodzaj polityczno-prawnego kolonializmu, jaki UE wobec nas stosuje - stwierdził.

Krzysztof Bosak wyjaśnił, że spór prawny, jaki mamy w Polsce, wymaga zmiany konstytucji i ta musi być dokonana przy zgodzie wszystkich środowisk politycznych w Polsce.

Czytaj również:

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Posłuchaj
26:43 [STUDIA] PR1 S4_(PCM) 28 luty 2024 08_14_51_for_media.mp3 Krzysztof Bosak: minister Adam Bodnar przedstawił plan przywracania praworządności Komisji Europejskiej, ale nie polskim posłom ("Sygnały dnia" / Jedynka)

* * *

Audycja: "Sygnały dnia"
Prowadzi: Agnieszka Drążkiewicz
Gość: Krzysztof Bosak (wicemarszałek Sejmu, Konfederacja)
Data emisji: 28.02.2024
Godzina emisji: 08.15

jmo

wmkor