Pieniądze z KPO na system ochrony zdrowia. Leszczyna: PiS zostawił w Ministerstwie Zdrowia wiele min

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2024 08:20
Jeśli chodzi o restrukturyzację szpitali - tak nazwał to PiS i wpisał to jako kamień milowy - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia minister zdrowia Izabela Leszczyna, przypominając, że poprzednicy nie przeprowadzili jednak tej ustawy przez Sejm. 

Zdrowia dotyczą trzy kamienie milowe: reforma szpitali i wprowadzenie sieci onkologicznej i kardiologicznej. W niektórych sprawach nie rozpoczęto nawet wstępnych prac, a bez tego nie będzie miliardów z KPO - alarmuje Dziennik Gazeta Prawna. 

- PiS zostawił w Ministerstwie Zdrowia bardzo wiele min - powiedziała Izabela Leszczyna. Potwierdziła, że trzy z nich znajdują się Krajowym Planie Odbudowy. - Ja te miny zaczęłam rozbrajać i zapewniam wszystkich, że je rozbroję - dodała.

Szpitale powiatowe. Nie będzie likwidacji

Mówiąc o restrukturyzacji szpitali, wskazała, że PiS wpisał to jako kamień milowy, ale nie zdołał przeprowadzić ustawy przez Sejm. Przypomniała, że chodziło w niej o likwidację nierentownych szpitali powiatowych. 

- Jeśli ktoś myśli, że zlikwidujemy te szpitale, to mówię: nie, nie zrobimy tego - zapewniła.

Minister zdrowia poinformowała, że jest w tej sprawie w kontakcie ze związkiem powiatów i dyrektorami szpitali, aby wypracować najlepsze rozwiązanie. 

- Będę przekonywała KE, że chcemy, żeby sieć szpitali w Polsce była taka, jaka odpowiada potrzebom i mapom potrzeb. Nie będziemy likwidować szpitali, ale przekształcimy je tak, że one nie będą się zadłużały, i to jest do zrobienia - stwierdziła.

Będą pieniądze z KPO

Podkreśliła, że trudności wynikają z wpisania konkretnych ustaw do KPO przez poprzedników i nieprzeprowadzenia tych ustaw.

- Nie mamy ustawy o sieci kardiologicznej i nie mamy ustawy o restrukturyzacji szpitali. Mamy ustawę o krajowej sieci onkologicznej, ale z kolei nie było ośmiu rozporządzeń do tej ustawy - wyliczyła.

Gość Jedynki zapewniła jednak, że "pieniądze z KPO na system ochrony zdrowia będą i wykorzystamy je jak najlepiej".


Posłuchaj
19:54 S4_MP3 2024_02_29-07-15-08.mp3 Izabela Leszczyna o środkach z KPO przeznaczonych na system ochrony zdrowia (Jedynka/Sygnały dnia)

 

Czytaj także:

***

Audycja: Sygnały dnia

Prowadzący: Paweł Zieliński 

Gość: Izabela Leszczyna (minister zdrowia)

Data emisji: 29.02.2024 r.

Godzina emisji: 7.15

fc

wmkor