Małgorzata Paprocka: kadencji konstytucyjnych organów nie można skracać uchwałami

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2023 09:09
- Można zmieniać prawo, ale trzeba to robić w tych formułach, na które umówiła się władza ze społeczeństwem. Uchwały nie mają żadnej mocy powszechnie obowiązującej i oczywistym jest, że uchwałami kadencji konstytucyjnych organów skracać nie można - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Małgorzata Paprocka z Kancelarii Prezydenta. 
Przemysław ChmielewskiPolskie Radio
Przemysław Chmielewski/Polskie RadioFoto: Przemysław Chmielewski/Polskie Radio

Politycy Platformy Obywatelskiej wielokrotnie deklarowali, że jeśli dojdą do władzy, to postawią przed Trybunałem Stanu przedstawicieli obecnych władz.

W tym kontekście wymieniano nazwiska prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego, ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina czy prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego. W pierwszej kolejności PO zamierza "wziąć na celownik" szefa NBP.

Pojawiły się również zapowiedzi zmian w Trybunale Konstytucyjnym i Krajowej Radzie Sądownictwa za pomocą uchwał Sejmu. Poseł KO Borys Budka powiedział, że wymiar sprawiedliwości należy naprawiać w odpowiedniej kolejności.

- W pierwszej kolejności trzeba stwierdzić nieważność wyboru trzech sędziów TK, bo jest to wykonanie orzeczenia legalnego Trybunału z 2015 roku. To oczywiste, że to może stwierdzić Sejm, ponieważ Sejm musi naprawić grzech pierworodny popełniony w 2015 roku przez większość PiS - zaznaczył Budka w TVN24.

"Absurdalne propozycje"

Małgorzata Paprocka, mówiąc o licznych propozycjach większości sejmowej, wskazała, że "dla prawnika to są absurdalne propozycje".

W debacie publicznej na szczęście było kilka bardzo jasnych sygnałów o absolutnej niekonstytucyjności takich rozwiązań. To akurat odnosiło się do kwestii uchwał dotyczących sędziów Trybunału Konstytucyjnego czy do powołań w Krajowej Radzie Sądownictwa - zaznaczyła prezydencka minister.

Podkreśliła, że rozumie "dyskusję i debatę w toku kampanii wyborczej, bardzo skrajne deklaracje, które mają w jakiś sposób zmotywować elektorat, natomiast zupełnie inaczej wygląda sytuacja, kiedy ktoś pretenduje do najważniejszych urzędów w państwie i dalej mówi o tym, że chce obchodzić konstytucję i dalej mówi o tym, że chce łamać ustawy".

- Można zmieniać prawo, ale trzeba to robić w tych formułach, na które umówiła się władza ze społeczeństwem. Uchwały nie mają żadnej mocy powszechnie obowiązującej i oczywistym jest, że uchwałami kadencji konstytucyjnych organów skracać nie można - podkreśliła Małgorzata Paprocka. 

Posłuchaj
10:55 _PR1 (mp3) 2023_12_04-08-15-16.mp3 Małgorzata Paprocka gościem Programu 1 Polskiego Radia ("Sygnały dnia") 

Czytaj więcej:

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadząca: Katarzyna Gójska

Gość: Małgorzata Paprocka (Kancelaria Prezydenta)

Data emisji: 4.12.2023

Godzina emisji: 8.15

PR24/PR1/nt