Kursy pierwszej pomocy coraz bardziej popularne "Mamy odwagę, by pomóc"

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2024 08:31
Sytuacja międzynarodowa, ale też wymogi stawiane przez wielu pracodawców powodują, że w Polsce zapanowała "moda" na udział w szkoleniach z zakresu udzielania pierwszej pomocy. W zajęciach warto uczestniczyć, nawet jeśli posiadamy już wymaganą wiedzę. Zaktualizujemy i utrwalimy w ten sposób potrzebne informacje, aby w razie zagrożenia udzielić odpowiedniej pomocy.
Podczas szkolenia możemy nauczyć się udzielania pierwszej pomocy bez sprzętu, jak i z wykorzystaniem defibrylatora AED
Podczas szkolenia możemy nauczyć się udzielania pierwszej pomocy bez sprzętu, jak i z wykorzystaniem defibrylatora AEDFoto: Shutterstock/narin phapnam
  • Po co są kursy udzielania pierwszej pomocy? Służą zdobyciu lub utrwaleniu wiedzy z zakresu ratowania życia.
  • Uczestnicy kursów zwracają uwagę, że umiejętności nabyte podczas szkolenia mogą przydać się m.in. w miejscu pracy.

Rozmówczynie Małgorzaty Tymickiej zwracają uwagę, że wiedza z zakresu udzielania pierwszej pomocy może być szczególnie przydatna w miejscu pracy. - Była taka sytuacja. Starałam się zachować cały algorytm z tego, czego uczyłam się na poprzednich kursach; wezwałam pogotowie i reanimowałam tę panią - opowiada jedna z uczestniczek kursu, która na co dzień pracuje jako opiekunka osób starszych.

- Byłam od dawna zainteresowana takim kursem, bo człowiek nie wie, jak zachować się w takich ekstremalnych sytuacjach, kiedy komuś trzeba uratować zdrowie albo życie. Jest odpowiedni sprzęt i można przećwiczyć to na fantomach. Mamy tutaj możliwość oceny, czy wykonujemy czynności prawidłowo. (...) Mamy większą odwagę, by udzielić komuś pomocy - dodaje inna uczestniczka szkolenia.

Czytaj także:

Czego można nauczyć się na kursie pierwszej pomocy?

W trakcie szkolenia uczestnicy mogą posiąść praktyczne umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Kursanci ćwiczą schematy działania w różnych sytuacjach - bez odpowiedniego wyposażenia, jak również z użyciem defibrylatora AED.

Co sprawia nam najwięcej kłopotów? - Największe problemy są z zachowaniem kolejności wykonywania czynności: odchyleniem głowy do tyłu, udrożnieniem dróg oddechowych, sprawdzeniem oddechu, zanim zaczniemy uciskać klatkę piersiową. Ale po to są te zajęcia, żebyśmy się w tym kształcili - wymienia Jacek Semczuk, ratownik pogotowia w Białej Podlaskiej. - Z tego, co widzimy, kursanci bardzo szybko łapią te zasady. Po krótkim treningu zaczynają prawidłowo te czynności wykonywać - dodaje.

Igor Dzikiewicz, dyrektor stacji Pogotowia Ratunkowego w Białej Podlaskiej, podkreśla z kolei, że organizowane przez ratowników kursy cieszą się sporym zainteresowaniem. - Ludzie zapisują się już na koniec marca - opowiada.


Posłuchaj

04:02 PR1_mp3 2024_02_27-06-48-47.mp3 Rośnie popularność kursów udzielania pierwszej pomocy (jedynka/Sygnały dnia)

 

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Materiał: Małgorzata Tymicka

Data emisji: 27.02.2024 r.

Godzina emisji: 6.48

qch/wmkor