Ukraińskie ziarno wysypane z wagonów. Kierwiński: sprawcy zostaną ujęci

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2024 08:50
- Nieakceptowalne jest to, co zdarzyło się w kilku miejscach, to znaczy wysypywanie ziarna z transportu - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Marcin Kierwiński, minister spraw wewnętrznych i administracji.

27 lutego w Warszawie protestowali rolnicy. Według szacunkowych danych Stołecznego Biura Bezpieczeństwa we wtorkowym proteście wzięło udział około 10 tys. rolników, według organizatorów, ok. 50 tys. Wcześniej rolnicy organizowali blokady dróg i przejść granicznych z Ukrainą. Doszło też do incydentów, gdy z transportów ze wschodu wysypano ładunek.

Rolnicy domagają się rezygnacji z unijnego Zielonego Ładu, który ich zdaniem doprowadzi do zmniejszenia opłacalności produkcji rolnej. Drugim postulatem jest uszczelnienie granicy z Ukrainą, by nie dopuścić do importu tanich produktów spożywczych i rolnych na polski rynek. Rolnicy chcą również, by rząd zaangażował się w ochronę hodowli zwierząt w naszym kraju.

Protest rolników w Warszawie przebiegł spokojnie

Marcin Kierwiński ocenił, że protest rolników w Warszawie przebiegł spokojnie, z kilkoma ekscesami, na które policja na bieżąco reagowała, i w kilku przypadkach będą doniesienia do prokuratury.

Minister pochwalił pracę policji przy zabezpieczeniu protestu, ale podkreślił, że spokojny przebieg to głównie zasługa organizatorów.

Wysypywanie ziarna

- Jedno jest dla mnie oczywiste: jeżeli protesty są pokojowe, to one mogą się odbywać. Nieakceptowalne jest to, co zdarzyło się w kilku miejscach, to znaczy wysypywanie ziarna z transportu - powiedział szef MSWiA.

- W każdej tego typu sprawie policja reaguje i sprawcy zostaną ujęci, bo to jest po prostu przestępstwo - podkreślił.

Dodał, że "na takie anarchizowanie życia publicznego polska policja, rząd pana premiera Donalda Tuska nie pozwoli".

Protest rolników. Spuścizna po PiS

Kierwiński zwrócił uwagę, że "rolnicy protestują de facto w sprawie tego, co przez ostatnie lata zafundował im PiS".

- Dziś, gdyby rolnicy byli konsekwentni, to raczej poszliby na Nowogrodzką protestować. Ale to jest naturalne, że oczekują od rządzących reakcji - stwierdził.

Posłuchaj
21:24 S4_MP3 2024_02_28-07-15-04.mp3 Marcin Kierwiński o protestach rolników i wysypaniu ziarna (Jedynka/Sygnały dnia)

Czytaj także:

***

Audycja: "Sygnały dnia"
Prowadzi: Agnieszka Drążkiewicz
Gość: Marcin Kierwiński (minister spraw wewnętrznych i administracji)
Data emisji: 28.02.2024
Godzina emisji: 07.15

fc

wmkor