Kilkanaście tysięcy wakatów w polskiej policji. Jak zostać funkcjonariuszem?

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2024 12:25
W polskiej policji brakuje prawie 13 tys. funkcjonariuszy. I choć bezpieczeństwo państwa nie jest zagrożone, to służby podejmują szereg inicjatyw, aby przyciągnąć chętnych. 
W polskiej policji brakuje kilkunastu tysięcy funkcjonariuszy. Jakie warunki trzeba spełnić, by dostać tę pracę?
W polskiej policji brakuje kilkunastu tysięcy funkcjonariuszy. Jakie warunki trzeba spełnić, by dostać tę pracę?Foto: Rafal Bloch/Shutterstock
  • W polskiej policji jest wiele wakatów. 
  • Coraz częściej słyszymy o zachętach kierowanych do młodych ludzi.
  • Choć wstąpienie do policji wymaga spełnienia szeregu kryteriów, to praca ta przynosi dużą satysfakcję, otwiera również ścieżkę awansu.

Posterunkowy Jakub Bieniek policjantem chciał być zawsze. W zawodzie pracuje od kilkunastu miesięcy i doskonale pamięta swoją pierwszą interwencję. - Był pożar w centrum Krakowa. Interwencja wymagała od nas szybkich działań polegających na pomocy przy ewakuacji mieszkańców tego budynku. Te osoby były nam bardzo wdzięczne i to był właśnie moment, w którym poczułem satysfakcję i przekonanie, że wybór zawodu był właściwy - wspomina. 

Posłuchaj
04:25 Jedynka 2024_02_28-06-50-13.mp3 Kilkanaście tysięcy wakatów w polskiej policji. Jak zostać funkcjonariuszem? (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Jak zostać policjantem?

Aby zostać policjantem, należy spełnić kilka kryteriów. - Trzeba osiągnąć pełnoletność, trzeba mieć polskie obywatelstwo i nieposzlakowaną opinię. Nie można być skazanym prawomocnym wyrokiem za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe. Należy dawać rękojmię tajemnicy w rozumieniu przepisów o ochronie informacji niejawnych, a także w pełni korzystać z praw publicznych - wylicza podkomisarz Aleksander Pradun z Komendy Głównej Policji. 

Podanie o pracę w policji można złożyć w każdej Komendzie Wojewódzkiej Policji, a także w komendach miejskich i powiatowych. Później trzeba zaliczyć testy wiedzy, testy psychologiczne i sprawnościowe. - Zaczynamy z pozycji leżącej. Omijamy słupki, okrążamy słupki, przenosimy manekina ważącego 27 kilogramów, pokonujemy płotki, rzucamy piłkami lekarskimi, brzuszki, przeskoki przez skrzynię oraz bieg wahadłowy 10x10 - tłumaczy gość audycji. 

YouTube/Polska Policja

Kto jest zwolniony z testów sprawnościowych?

Zakwalifikowani policjanci rozpoczną szkolenie podstawowe, które trwa sześć i pół miesiąca. Po ukończeniu kursu można realizować zadania na ulicy, ale można też kształcić się dalej, np. by zostać funkcjonariuszem drogówki. Do policji można dostać się też inną drogą. Takie nabory robią jednostki specjalne, m.in. do zwalczania cyberprzestępczości. Jeśli kandydat posiada odpowiednie kompetencje, może zostać zwolniony np. z testów sprawnościowych. 

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Materiał: Izabela Kostyszyn

Data emisji: 28.02.2024 r.

Godzina emisji: 6.50

mg/mpkor