Pociąg do wielkomiejskości

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2013 20:00
Gdzie chcieliby dojechać metrem mieszkańcy Krakowa? To pytanie zadał, przygotowując swoją pracę magisterską, Przemysław Krupiński. Tak narodziła się inicjatywa metrokrakow.pl.
Audio
Pociąg do wielkomiejskości
Foto: flickr.com by jaime.silva

- W ciągu kilku pierwszych godzin na naszą stronę weszło 10 tysięcy internautów - mówił Krupiński w Dwójkowej audycji "Kultura w wielkim mieście". - Oczywiście metro w Krakowie prędko nie powstanie. Widać jednak ewidentnie, że mieszkańcy miasta potrzebują komunikacyjnej rewolucji - dodaje.

Czy kolej podziemną można uznać za wyznacznik wielkomiejskości? Może jednak jej śladów szukać należy w architekturze, o czym Adam Suprynowicz i Marta Strzelecka rozmawiali z Pawłem Łukaszewiczem (Forum Rozwoju Warszawy) oraz Dariuszem Hycem (Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP). Albo w określonym (opartym na poszukiwaniu przyjemności?) stylu życia, o co spytaliśmy socjologa doktora Jacka Plutę. Gościem Dwójki był też Patryk Szymański, który na swoim popularnym blogu napisał o Nowym Jorku: "jedyne prawdziwe miasto".

Chyba jednak ślady wielkomiejskości zdarzają się także w polskim pejzażu kulturalnym, o czym przekonywaliśmy nie tylko w ostatnim wydaniu audycji "Kultura w wielkim mieście".

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Wyślij buty do Afryki!

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2012 19:35
Masz buty sportowe, w których już nie biegasz, ale wciąż można w nich chodzić? Możesz włączyć się w zbiórkę organizowaną w Warszawie, Łodzi i Krakowie i wysłać je potrzebującym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przeprowadzka króla do Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2016 06:16
- Warszawa była wtedy skromnym miastem, w którym co najwyżej odbyło się kilka sejmów. Ale to tu przeniósł się z Wawelu król Zygmunt III Waza – mówił historyk, prof. Jarema Maciszewski.
rozwiń zwiń