Marzyciele na tropach literackich wątków

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2012 13:42
Właśnie zakończył się festiwal "Śladami Singera" - artyści objeżdżają Lubelszczyznę, odwiedzając miejsca opisane przez pisarza i wraz z mieszkańcami współtworząc działania artystyczne.
Audio
Marzyciele na tropach literackich wątków
Foto: mat. prasowe

Festiwal organizowany jest przez Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN, którego logo przedstawia… Don Kichota i Sancho Pansę.

- To logo przypomina nam o tym, że jesteśmy marzycielami – mówi dyrektor do sprawa artystycznych Festiwalu Witold Dąbrowski. –Od dawna wiedzieliśmy, że chcemy wyruszyć po lubelszczyźnie śladami bohaterów Singera. Najpierw stworzyliśmy listę miejsc i w zeszłym roku udało się. Odwiedziliśmy cztery miasteczka, w tym roku pięć.

Singer był mistrzem małych opowiadań, często osadzonych w realiach konkretnych miasteczek: Tyszowiec, Bychawy, Szczebrzeszyna… i oczywiście ulubionego przez pisarza Biłgoraja. Najważniejszym jednak jest Lublin, miasto Sztukmistrza.

- Sztukmistrz z Lublina nam patronujem jego postać jeździ z nami fizycznie – mówi koordynatorka projektu Aleksandra Duź. – Ruszamy specjalnie oznakowanym autokarem, kolorowym, by po drodze można nas było widzieć. Na miejscu wspólnie z mieszkańcami tworzymy różne działania artystyczne.

To niezwykła, międzynarodowa grupa około 50. osób, często wolontariuszy, którzy z entuzjazmem kreują obraz tego szczególnego festiwalu – "Śladami Singera"

Gośćmi audycji Justyny Piernik byli Aleksandra Duź i Witold Dąbrowski a także Karolina Białkowska, Tomasz Hanaj z Bychawy oraz Małgorzata Piłat ze Szczebrzeszyna. Usłyszeliśmy także reportaż z tegorocznego Festiwalu.

krzk

Zobacz więcej na temat: Lublin pierniki pisarz
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Warszawa Singera to nie tylko klezmerzy

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2010 16:00
Rozmowa o tegorocznej edycji Festiwalu "Warszawa z Singera" z jego organizatorką i dyrektor Fundacji "Szalom", Gołdą Tencer
rozwiń zwiń