Jak przeżyć we wszystkożernym świecie?

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2013 16:30
– Kultura konsumpcyjna zawitała do kościołów, na uniwersytety. Pomieszały się światy tak zwanej kultury wysokiej i kultury niskiej – mówił w Dwójce prof. Tomasz Szlendak. Czy przed konsumpcją – twardym prawem komercji – nie ma zatem ucieczki?
Audio
  • Dr Agata Siwiak, dr Marek Przychodzień, dr Michał Podniesiński, Adam Strug, Krzysztof Żwirblis i prof. Tomasz Szlendak w dyskusji o kulturze konsumpcyjnej (Przestrzenie kultury/Dwójka)
Jak przeżyć we wszystkożernym świecie?
Foto: || UggBoy♥UggGirl || PHOTO || WORLD || TRAVEL ||'s photostream/Flickr, lic. CC

Kultura masowa ma tendencję do wchłaniania wszelkich zjawisk, również kontrkulturowych. Wszystko podporządkowuje jednak regułom rynkowym. Realną kontrpropozycją dla niej nie jest więc awangarda, ale wszelkie inicjatywy, które stawiają na bezinteresowność, tworzenie przestrzeni dialogu, całkowicie wolnego od wymiany handlowej oraz przedsięwzięcia, które wyrastają z indywidualnego poszukiwania sensu.
O tym, komu i w jaki sposób udaje się dziś wyjść poza komercję – czy to w ogóle jest dziś możliwe –  dyskutowaliśmy w Dwójkowych "Przestrzeniach kultury". Nasi goście przywoływali między innymi inicjatywy nastawione na małe, lokalne społeczności – jako przykłady na próby stworzenia przestrzeni, które można by wypełnić działaniem, w których doszłoby do twórczego dialogu, spotkania z drugim. Czy jednak, jak sugerowali niektórzy dyskutanci, lokalne społeczności w ogóle istnieją?
– Nie można nie konsumować. Mamy do czynienia z wszystkożernością – podkreślał prof. Tomasz Szlendak z Instytutu Socjologii UMK w Toruniu. W dzisiejszym świecie, w którym kultura konsumpcyjna wdarła się do wszystkich sfer życia, można jedynie próbować przyjąć, jak mówił prof. Szlendak, postawę aktywną, rozumną. Zmieniając, rekonstruując, przetwarzając to, co nabywamy.
Czy jednak – mimo wszystko – można jakoś wyjść (działaniem, zaniechaniem) poza wszechogarniającą kulturę konsumpcji? A może chodzi o to, by nauczyć się "konsumować refleksyjnie", przyjmować świadomie, wiedzieć, że jest alternatywa?
W dyskusji, którą prowadził Michał Nowak, uczestniczyli: dr Agata Siwiak - kulturoznawczyni, animatorka kultury; dr Marek Przychodzień i dr Michał Podniesiński - twórcy interaktywnych studiów filozofii na Wyższej Szkole Europejskiej im. J. Tischnera w Krakowie; Adam Strug - śpiewak, etnomuzykolog i Krzysztof Żwirblis - artysta, historyk sztuki. Wysłuchaliśmy również wypowiedzi prof. Tomasza Szlendaka z Instytutu Socjologii UMK w Toruniu.
Zapraszamy do wysłuchania.

jp

Zobacz więcej na temat: KULTURA rynek
Czytaj także

"Marzy mi się historia Polski spisana przez Japończyka"

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2013 17:30
- Pisać o własnej historii to zadanie bardzo trudne - mówił w Dwójce Timothy Snyder, autor znakomitej książki poświęconej XX-wiecznym losom Europy Środkowo-Wschodniej. W Dwójce dyskutowaliśmy, jak o naszych dziejach opowiadają zagraniczni historycy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Antoni Pilch: nie ja znalazłem dwór, to on mnie zaprosił

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2013 15:30
W cyklu "Przestrzenie kultury" odwiedziliśmy malowniczo położony wśród gór, wypełniony muzyką dawną, gościnny dwór na Wysokiej koło Jordanowa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Brochowskie "chłopy" śpiewają normalnie

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2013 12:00
- Tu jest możliwość urzeczywistnienia ideałów na temat muzyki w liturgii - mówił w Dwójce Bartosz Izbicki, organista kościoła p.w. św. Rocha i Jana Chrzciciela, założyciel brochowskiego Bractwa Śpiewaczego.
rozwiń zwiń