X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kika Szaszkiewiczowa. Starsza Pani, która odgrywała Marlenę Dietrich przed Pendereckim

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2014 17:00
Muza Piwnicy pod Baranami odeszła 11 sierpnia, w wieku 97 lat. W Dwójce wspominali ją przyjaciele: Jan Güntner, Kazimierz Wiśniak i Jerzy Vetulani.
Audio
  • Kika Szaszkiewiczowa. Starsza Pani, która odgrywała Marlenę Dietrich przed Pendereckim (Notatnik Dwójki)
Kika Szaszkiewiczowa
Kika SzaszkiewiczowaFoto: Maciej Szaszkiewicz/dzięki uprzejmości Wydawnictwa Literackiego

Pierwszy powojenny komiks w Polsce zatytułowany "Szaszkiewiczowa, czyli Ksylolit w jej życiu" był dziełem Piotra Skrzyneckiego (scenariusz) i wybitnego plastyka Kazimierza Wiśniaka (rysunki). Przez kilka lat, począwszy od 1958, Polska śledziła przygody odważnej starszej pani. I bardzo długo prawie nikt nie wiedział, że Kika Szaszkiewiczowa naprawdę istnieje.

Dziedziczka majątku Babica pod Rzeszowem, potem działaczka akowskiej partyzantki - po wojnie pracowała jako... robotnica i pielęgniarka w Nowej Hucie. - Wstawała o piątej, by zdążyć do pracy. Wracała późno i robiła szybko obiad dla dwóch synów, których samotnie wychowywała. A po tym wszystkim potrafiła jeszcze przyjąć do Piwnicy pod Baranami i świetnie się bawić - wspominał Kazimierz Wiśniak. - To było jedyne miejsce, w którym odżywała - dodał.

Do popisowych numerów Kiki należały wykonania piosenek z repertuaru Marleny Dietrich oraz Josephiny Baker. Cały żart polegał na tym, że w ogóle nie miała głosu ani słuchu, o czym świetnie wiedziała. Trzeba pamiętać, że do Piwnicy pod Baranami przychodziła wtedy cała krakowska śmietanka intelektualna i artystyczna. Wśród widzów "recitali" Szaszkiewiczowej znaleźli się Adam Kaczyński, Krzysztof Penderecki oraz profesor Jerzy Vetulani.

- Życie jej nie oszczędzało. Straciła majątek i popadła w biedę do tego stopnia, że musiała w końcu oddać dzieci do sierocińca - podkreślił ten ostatni. - Ale zawsze przyjmowała nas uśmiechnięta, wesoła, otwarta. Jeśli wspominała dawne czasy, to bez goryczy, raczej z sentymentem - dodał. - Ona bardzo ceniła w ludziach bezpośredniość i spontaniczność. Starsza o kilkadziesiąt lat, świetnie odnajdowała się w naszym młodzieżowym środowisku - powiedział z kolei aktor Jan Güntner.

Zapraszamy do wysłuchania "Notatnika Dwójki", który przygotował i poprowadził Dawid Dziedziczak.

mm, ac

Zobacz więcej na temat: Kraków literatura TEATR
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Podwójne życie Kiki

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2011 11:55
Z okazji wydania książki "Podwójne życie Szaszkiewiczowej" rozmawialiśmy z jej autorką - Kiką Szaszkiewiczową.
rozwiń zwiń