Maestro Jerzy Katlewicz. "Zawsze dyrygował z żarem"

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2015 17:00
- Pamiętam jego zapał do pracy, dar ogarnięcia monumentalnych utworów - wspominał Jacek Berwald zmarłego kilka dni temu jednego z najbardziej zasłużonych dla propagowania rodzimej kultury w świecie polskich dyrygentów.
Audio
  • Wspomnienia o maestro Jerzym Katlewiczu (Notatnik Dwójki)
Kariera artystyczna Jerzego Katlewicza w wyjątkowy sposób splotła się z Filharmonią im. Karola Szymanowskiego w Krakowie
Kariera artystyczna Jerzego Katlewicza w wyjątkowy sposób splotła się z Filharmonią im. Karola Szymanowskiego w Krakowie  Foto: PAP/JACEK BEDNARCZYK

O Jerzym Katlewiczu mówił w Dwójce również Kazimierz Moszyński z Akademii Muzycznej w Krakowie. Przywoływał m.in. czas, gdy znakomity dyrygent prowadził – z pasją i żarliwością – orkiestrę Polskiego Radia.

Jakie były początki drogi artystycznej Jerzego Katlewicza? Jak wyglądały lata współpracy dyrygenta z Filharmonią Krakowską (był on najdłużej w dziejach tej instytucji – od 1968 do 1980 - odpowiedzialnym za jej artystyczny wizerunek)? W audycji także o licznych zagranicznych występach krakowskiej orkiestry czy też o zamiłowaniu dyrygenta do wielkich form wokalno-instrumentalnych.

Z radiowych archiwów przywołaliśmy również wypowiedzi samego Jerzego Katlewicza.

***

Tytuł audycji: Notatnik Dwójki

Prowadzi: Beata Stylińska

Goście: Jacek Berwaldt (wieloletni dyrektor ds. programowych Filharmonii Krakowskiej), Kazimierz Muszyński (profesor Akademii Muzycznej w Krakowie)

Data emisji: 18.11.2015

Godzina emisji: 13.00

jp/mc

Czytaj także

Jacek Kaspszyk: dziś muzyków już nic nie zaskoczy

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2015 19:24
– Orkiestrze nie trzeba dzisiaj niczego tłumaczyć. Muzycy są przygotowani już na pierwszej próbie – mówił dyrygent finałowego koncertu Warszawskiej Jesieni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dang Thai Son: Chopina usłyszałem po raz pierwszy w górach

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2015 11:00
W cyklu "Portrety jurorów Konkursu Chopinowskiego" przedstawiliśmy sylwetkę i dokonania laureata pianistycznych zmagań z 1980 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Popowa-Zydroń: Chopin to centrum mojego życia

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2015 13:00
- Moje Chopinowskie nagrania sprzed trzech lat dziś brzmiałyby inaczej. Cały czas studiuję partytury, czytam listy i relacje uczniów Chopina - mówiła przewodnicząca jury XVII Konkursu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń