X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Šabach. Jak zostać czeską gwiazdą literacką z nudy

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2015 16:00
- Choć od 2001 roku zajmuje się tylko pisaniem, konsekwentnie twierdzi, że nie jest pisarzem, lecz gawędziarzem, a sukces przydarzył mu się przypadkowo - mówiła o Petrze Šabachu Julia Różewicz, tłumaczka i wydawca jego powieści w Polsce.
Audio
  • Rozmowa o fenomenie Petra Šabacha (Notatnik Dwójki)
Twórczość abacha pełna jest ciepłego humoru i ironii, pogody ducha, ale i słodko- gorzkiej, prostej mądrości
Twórczość Šabacha pełna jest ciepłego humoru i ironii, pogody ducha, ale i słodko- gorzkiej, prostej mądrościFoto: PAP/CTK/Sterba Martin

Imał się w życiu różnych zajęć. Był redaktorem, bibliotekarzem, stróżem nocnym. Pisać zaczął z nudów, podczas nocnych dyżurów. Najpierw były felietony, potem opowiadania i wreszcie zaczął tworzyć swoje popularne powieści - opowiadała Różewicz historię gwiazdy czeskiej literatury.

- To kudłaty brodacz we flanowej koszuli, który publicznie zaprzecza swojej sławie. Ta polityka autodeprecjacji jest zresztą dosyć powszechna w czeskiej kulturze. Pamiętam Miloša Formana mówiącego, że filmem zajął się przypadkowo, bo właściwie miał być inżynierem - opowiadał krytyk literacki Piotr Kofta. - To kwestia egalitaryzmu społecznego oraz kulturalnego Czechów - dodał.

Sam Petr Šabach mówił między innymi o różnicach pomiędzy jego rodakami i Polakami oraz zdradził, dlaczego Czechom przydałby się polski Bóg.

***

Tytuł audycji: Notatnik Dwójki

Prowadzi: Aldona Łaniewska-Wołłk

Goście: Petr Šabach (pisarz), Julia Różewicz (tłumaczka i wydawca powieści Šabacha), Maciej Robert (filmoznawca), Piotr Kofta (krytyk literacki)

Data emisji: 16.12.2015

Godzina emisji: 13.00

mm/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Surrealistyczna realność. Proza Bohumila Hrabala

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2014 19:00
– Surrealizm u Hrabala nie jest artystycznym przetworzeniem rzeczywistości, lecz jej zasadniczym rysem. To sama rzeczywistość jest surrealistyczna – mówił w Dwójce Leszek Engelking, pisarz, tłumacz, znawca i popularyzator twórczości czeskiego prozaika.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bohumil Hrabal i zagadka noszenia gnoju w Święto Pracy

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2014 15:00
- Bohumil Hrabal miał swoje rytuały. Noszenie gnoju akurat 1 maja było z jego strony żartem, ale też protestem - mówi Monika Zgustova, autorka biografii czeskiego pisarza.
rozwiń zwiń