X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Język obcy? Mowa i kultura niesłyszących

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2016 12:00
Wbrew powszechnej opinii głusi mówią - robią to jednak mimiką, ciałem i gestem. Ich twarz potrafi wyrazić okres warunkowy, pytanie, przysłówek, przedimek.
Audio
  • Język obcy? Mowa i kultura niesłyszących (Notatnik Dwójki)
Fragment tablicy opisującej alfabet pokazywany za pomocą dłoni
Fragment tablicy opisującej alfabet pokazywany za pomocą dłoniFoto: Wellcome Library, London/wikimedia/CC BY-SA 4.0

Język polski nie jest dla nich mową ojczystą. Mają swoją odrębną kulturę - instytucje, język, zwyczaje. A my nadal mówimy o nich głuchoniemi, choć przecież mówią. Ich język powszechnie uznajemy za ułomną wersję mowy, choć sam w sobie jest samodzielną i wyjątkowo plastyczną formą wyrazu. Głusi sięgają po podobne formy sztuki jak my - literaturę, muzykę, sztuki plastyczne - lecz dzięki ich odrębności staje się ona zupełnie nową jakością. Przyjrzyjmy się sztuce tworzonej przez ludzi, którzy żyją z nami, choć my tak rzadko o nich mówimy i nie jesteśmy do końca świadomi, jak duży mają wkład w nasz świat.

O tym opowiadali w Dwójce: grupa Młodzi Migają Muzykę, Marek Krzysztof Lasecki i Tomasz Grabowski (artyści plastycy), Agnieszka Grabowska (Polski Związek Głuchych), dr Paweł Rutkowski (Pracownia Lingwistyki Migowej Uniwersytetu Warszawskiego) oraz Bartosz Marganiec (Fundacja Promocji Kultury Głuchych "Kokon").

***

Tytuł audycji: Notatnik Dwójki

Przygotowała: Hanna Szczęśniak

Data emisji: 28.04.2016

Godzina emisji: 13.00

mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak z kulturą mówić o niepełnosprawnych?

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2016 15:00
– Losy słów, które odnoszą się do różnych rodzajów niepełnosprawności, są skomplikowane. Ich dawne znaczenia dziś uchodzą za negatywne – mówił prof. Radosław Pawelec.
rozwiń zwiń