Jerzy Grzegorzewski: pantografy, krosna, pralki

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2012 09:02
Dawne przedmioty użytkowe miały niezwykłe walory estetyczne, czasem utrudniające dzisiejszemu człowiekowi odgadnięcie przeznaczenia owych urządzeń. Tak było na przykład ze słynną pralką-globusem. Z tych elementów Grzegorzewski budował własną rzeczywistość.
Audio
Jerzy Grzegorzewski
Jerzy GrzegorzewskiFoto: teatrstudio.pl

Potrafił też tworzyć świat z rzeczy nieoczekiwanych. Dorota Segda wspomina jak Jerzy Grzegorzewski zbudował wybrzeże Irlandii z półprzezroczystych lekkich bąbli, które usypane razem stworzyły irlandzkie klify. Te same bąble nagle stały się symbolem Włoch.

- Jedna z postaci opowiadała o Padwie - wspomina Stanisław Radwan. - Nagle Grzegorzewski zaczął mruczeć "Padwa, Padwa", podszedł do tych pęcherzy, przesunął jeden bliżej ściany i mruknął: "No! Padwa jak cholera!".

Na scenografie Gryegoryewskiego składały się zbierane przez reżysera przedmioty, zwykle nieprzydatne, zapomniane, stare, wyzbyte już dawnych funkcji, m.in. pantograf, magiel czy pralka.

- On przygarniał przedmioty tak, jak przygarnia się bezdomne zwierzęta - mówi Wiesława Niemyska.

Mówił o nich, że są jego dobytkiem, pochodzą z rekwizytorni malarza. Jerzy Grzegorzewski, jako plastyk myślał obrazem, z przedmiotów budował instalacje, rzeźby, nadając im nowy kształt i kontekst, który niezwykle wybrzmiewał na scenie.

- Przestrzeń zaludniała się jego przedmiotami, które wędrowały z przedstawienia na przedstawienie i to wędrowały oswojone - mówi scenograf Barbara Hanicka. - Ja to bardzo lubiłam, bo niosły one pamięć poprzednich spektakli.
Część z tych przedmiotów można oglądać na wystawie w Galerii Studio przy Teatrze Studio w Warszawie, która będzie prezentowana do 15 grudnia. "To były światy, planety, kosmosy" - mówi Dorota Segda o scenografiach Jerzego Grzegorzewskiego do własnych przedstawień. Pracę z reżyserem wspominają także: scenograf Barbara Hanicka, Wiesława Niemyska, aktorka wielu spektakli reżysera, oraz Stanisław Radwan, autor muzyki do jego spektakli.

Audycja Dawida Dziedziczaka.

Czytaj także

Duszyczka Grzegorzewskiego

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2011 18:00
Stanisław Radwan (kompozytor): Grzegorzewski był niezwykłym człowiekiem. Naszym obowiązkiem jest ocalić jego twórczość od zapomnienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pamiętajmy o Jerzym Grzegorzewskim!

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2012 11:40
- Patrzyłem z otwartymi oczyma na teatr odmienny i piękny - wspominał swoje pierwsze spotkanie ze sztuką Jerzego Grzegorzewskiego Jerzy Radziwiłowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dobytek Jerzego Grzegorzewskiego

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2012 10:45
W Warszawie otwarto wystawę poświęconą znakomitemu reżyserowi teatralnemu.
rozwiń zwiń