X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Rok Verdiowski czas zacząć

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2013 16:30
Pierwszą noworoczną premierą Teatru Wielkiego będzie "Don Carlo" Giuseppe Verdiego, opera przygotowana przez Willy Deckera. W Dwójkowym cyklu "Przed premierą" zaglądamy za kulisy spektaklu.
Audio
  • Rok Verdiowski czas zacząć - "Don Carlo" w Operze Narodowej
fragment plakatu zapowiadającego operę Don Carlo w Operze Narodowej
fragment plakatu zapowiadającego operę Don Carlo w Operze NarodowejFoto: projekt plakatu: Adam Żebrowski, zdjęcie: Aristide Economopoulos / Star Ledger / Corbis

Ten rok jest rokiem m.in. rokiem Giuseppe Verdiego - 10 października będziemy świętować 200 rocznicę urodzin kompozytora. Teatr Wielki Opera Narodowa zapowiada w związku z tym wznowienie dwóch oper - "Traviaty" i "Rigoletta".

Już teraz w Warszawie trwają próby przed niedzielną premierą "Don Carla" - włoskiej wersji opery Verdiego. To opowieść o nieszczęśliwej miłości hiszpańskiego infanta do żony jego ojca, króla Filipa II. Będzie to przeniesienie holenderskiego spektaklu w reżyserii Willy’ego Deckera, zrealizowanego w 2004 w Amsterdamie. Chór i orkiestrę Teatru Wielkiego Opery Narodowej poprowadzi Carlo Montanaro. W głównych patiach wystąpią Rafał Siwek, Giancarlo Monsalve i Natalia Kovalova. W Warszawie wizję Willy’ego Deckera realizuje Meisje Hummel, reżyser prób.

- Nie żyjemy w XVI wieku ani w  XIX, ale myślę, że uczucia ludzi nie zmieniły się - mówi Meisje Hummel. - O XVI wieku, czasach w których rozgrywa się opera Verdiego wiemy tyle ile wyczytamy z książek lub obrazów, nie znamy jednak emocji tamtych ludzi. Dzięki muzyce Verdiego w postaci Filipa możemy dostrzec prawdziwego człowieka, nie tylko króla. To ciekawe wyzwanie - dodaje.

Reżyserka spektaklu zwraca uwagę na centrum spektaklu czyli relację ojca i syna, którą można rozpatrywać na różnych płaszczyznach. - Pierwsza z nich to płaszczyzna duchowa - czyli relacja Boga Ojca do Syna, religię tamtych czasów dziś nazwalibyśmy fundamentalizmem, czyli nie mówimy tu o Bogu miłosiernym, a karzącym - wyjaśnia reżyserka.  - Jest też płaszczyzna polityczna tej relacji - król i następca tronu oraz trzecia warstwa, ta prywatna i intymna.

Prace przy próbach "Don Carla" zmierzają ku końcowi. Premiera spektaklu odbędzie się już w najbliższą niedzielę, 13 stycznia.

Na reportaż poświęcony temu wydarzeniu zaprasza Barbara Schabowska, realizacja Marek Dalba.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Od honoru się nie tyje...

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2012 17:34
Tak twierdzi tytułowy bohater "Falstaffa" i pewnie wie, co mówi, bo nawet w spisie postaci John Falstaff określony jest jako "gruby szlachcic".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Verdi: moja noga więcej w La Scali nie postanie!

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2012 16:42
Co spowodowało taką wściekłość kompozytora? Niefortunna prapremiera siódmej w jego dorobku opery "Joanna d'Arc".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szkocka tragedia Verdiego

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2012 23:00
Od najmłodszych lat włoski kompozytor był zafascynowany Szekspirem, nazywał go swoim ulubionym poetą. Ale po raz pierwszy zmierzył się z Szekspirowskim tematem już jako twórca dojrzały, o ustalonej renomie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia zabójczej zazdrości

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2012 23:00
Zapraszamy na retransmisję opery "Otello" autorstwa Giuseppe Verdiego z weneckiego Teatro La Fenice.
rozwiń zwiń