Abakanowicz – wyrzeźbić świat

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2013 09:00
– Na powstanie jakiegoś obiektu składa się całe życie doświadczeń, świat wyobrażony, wiele pytań, które człowiek sobie zadaje i na które szuka odpowiedzi – tak o swojej sztuce w "Notatniku Dwójki” mówiła Magdalena Abakanowicz.
Audio
  • O retrospektywie Magdaleny Abakanowicz opowiada kurator wystawy Mariusz Knorowski z Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku (Audycja Aleksandry Łapkiewicz z 2013 roku)
Nierozpoznani - rzeźba Magdaleny Abakanowicz, Cytadela, Poznań
"Nierozpoznani" - rzeźba Magdaleny Abakanowicz, Cytadela, PoznańFoto: Radomil/Wikipedia domena publiczna

Retrospektywna wystawa Magdaleny Abakanowicz zajęła w Orońsku większość zamkniętych przestrzeni ekspozycyjnych, a część prac znalazła się także w przestrzeni parkowej. – Tak to było pomyślane, aby rozprzestrzenić sztukę Magdaleny Abakanowicz i pokazać to w narracji niechronologicznej. Prace są wystawiane w grupach tematycznych i stąd też prace artystki można zobaczyć w różnych galeriach – opowiadał w Dwójce kurator wystawy Mariusz Knorowski.
Na wystawie można zobaczyć wiele prac ikonicznych, z lat 70., zaliczanych do wczesnego okresu twórczości artystki powstałych tuż po Abakanach, np. "Słupy" z kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Wśród najnowszych prac Magdaleny Abakanowicz można obejrzeć rzeźbę "Przyjaciele" z Muzeum Narodowego w Krakowie. Retrospektywa obejmuje też prace, które powstały w Orońsku w ramach cyklu "Gry wojenne", które artystka stworzyła w czasie swojego pobytu w 1995 roku. Najstarsze eksponaty powstały w latach 70. XX wieku, a najnowsze artystka stworzyła na początku XXI wieku. Retrospektywa będzie czynna do 3 listopada 2013 roku.

Audycję, w której usłyszeliśmy również fragmenty archiwalnych wypowiedzi Magdaleny Abakanowicz, przygotowała Aleksandra Łapkiewicz.

Zobacz więcej na temat: Magdalena Abakanowicz wystawa

Czytaj także

KwieKulik: kilkadziesiąt lat robienia kroku w przepaść

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2013 07:30
- Wiadomo, że robiło się krok w przepaść, krok poza establishment, krok poza związek artystów plastyków popierany przez partię, robiło się krok poza komercję światową - opowiadał Przemysław Kwiek w Dwójce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niekończąca się historia dawnych fotografii

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2013 17:00
Z domowych zasobów prosto na wystawy. O trudach archiwizowania starych zdjęć mówiły założycielki Fundacji Archeologii Fotografii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bioart – sztuka poza człowiekiem

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2013 20:30
Rozmowę z filozofem Wolfgangiem Welschem oraz Michałem Brzezińskim – artystą tworzącym sztukę wpisującą się w nurt bioartu – przeprowadziła Barbara Schabowska.
rozwiń zwiń