Spotkanie z Andrzejem Chyrą

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2012 09:00
Znakomity aktor teatralny, filmowy - i radiowy! - będzie gościem Magdaleny Juszczyk.
Andrzej Chyra
Andrzej Chyra Foto: Polskie Radio

Za rolę Komornika w filmie Feliksa Falka Andrzej Chyra nagrodzony został w 2006 r. na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Wcześniej w 1999 r. na tym festiwalu nagrodę za pierwszoplanową rolę męską  przyniosła mu rola Gerarda w filmie "Dług". Film Krzysztofa Krauzego bezsprzecznie jest jednym z najlepszych polskich filmów ostatnich dekad, jednak to nie on wytypowany został jako polski kandydat do Oscara. Jak na ten fakt patrzy po latach Andrzej Chyra? 

Podczas godzinnej audycji spróbujemy dowiedzieć się, jak tworzył postać Adasia Miauczyńskiego w wieku chrystusowym w filmie Marka Koterskiego, reżysera, który waży każde słowo? Dokąd prowadzi wiara w debiutanta i czy zaufanie okazane najpierw Jackowi Borcuchowi przy filmie "Kallafiorr" w 1999 r., później Adrianowi Pankowi przy filmie "Daas" w 2011 r. opłaca się z nawiązką? Jak zniósł konfrontację z młodymi bohaterami filmu Borcucha "Wszystko co kocham"? Czy cierpliwość to cecha Małgorzaty Szumowskiej, a niepokój określa Andrzeja Wajdę? Jaki będzie kolejny film Szumowskiej i czy ma dla Chyry znaczenie odbiór filmu "Katyń" w Rosji? O tym wszystkim porozmawiamy z aktorem, który nade wszystko ceni sobie teatr. Czy role w spektaklach Krzysztofa Warlikowskiego i Grzegorza Jarzyny stanowią dla naszego gościa istotę jego aktorstwa? 

Chyra to również reżyser, ukończył wydział reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Dziś jednak nie ma ambicji reżyserskich. Gra w kinie polskim i światowym, w teatrze w kraju i na zachodzie. Jak bardzo w tej pracy bazuje na słowie, ile w aktorstwie wynika z treści, ile z osobistego zaangażowania i pracy nad sobą pod okiem reżysera aż do premiery? O Czarnobylu opowiadał po rosyjsku bez akcentu, w teatrze we Francji pytał siebie: co ja tu robię? Czy Andrzej Chyra jest artystą o mentalności i stylu pracy typowym dla człowieka z Zachodu? 

Zaprasza Magdalena Juszczyk. 

20 kwietnia (piątek), godz. 18:00

 



Czytaj także

Fortynbras się upił

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2011 12:00
Zapraszamy na premierę słuchowiska z cyklu Wielka Klasyka. Tragifarsę Janusza Głowackiego wyreżyserował Janusz Kukuła.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stefan Kisielewski: Zbrodnia w Dzielnicy Północnej

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2011 12:10
"Zbrodnię w Dzielnicy Północnej" nazwał autor "opowieścią policyjną" i opatrzył dedykacją: Czesławowi Miłoszowi, który zwrócił mi uwagę na możliwości artystyczne zawarte w formie powieści kryminalnej.
rozwiń zwiń