Nowa siedziba NOSPR. Koncerty odbywać się będą prawie codziennie

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2014 19:08
- Taką mobilizację narzuciła nam Unia Europejska, która powiedziała, że nie opłaca się budować tak kosztownej sali po to, żeby orkiestra grała w niej dwa razy w miesiącu - wyjaśniała Joanna Wnuk-Nazarowa, dyrektor naczelna NOSPR, która w Dwójce opowiadała o bogatym programie artystycznym orkiestry.
Audio
  • Relacja z konferencji zapowiadającej otwarcie w Katowicach nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (Wybieram Dwójkę)
Muzycy NOSPR podczas pierwszego występu w budowanej jeszcze sali koncertowej. Koncert odbył się z okazji zawieszenia wiechy na budowie nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach
Muzycy NOSPR podczas pierwszego występu w budowanej jeszcze sali koncertowej. Koncert odbył się z okazji zawieszenia wiechy na budowie nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w KatowicachFoto: PAP/Andrzej Grygiel

Otwarcie nowej sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia uświetnią wybitny polski pianista Krystian Zimerman oraz włoski kompozytor, dyrygent i autor muzyki filmowej Ennio Morricone.
Krystian Zimerman wystąpi 1 października podczas koncertu otwierającego nową siedzibę orkiestry. Tego dnia, jak poinformowano w poniedziałek, na nowej scenie wystąpią - oprócz Zimermana i NOSPR - m.in. Chór Radia Bawarskiego oraz śpiewacy Ewa Tracz, Wiesław Ochman, Christian Elsner, Dimitry Ivashchenko, Anna Lubańska.
Podczas otwarcia prawykonany zostanie utwór Eugeniusza Knapika "Concerto of Song Offerings" na fortepian, chór i orkiestrę.
W kolejnych dniach października podczas tzw. Festiwalu Otwarcia odbędzie się szereg koncertów z udziałem m.in. Wiener Philharmoniker, London Symphony Orchestra.

Na scenie będzie można również oglądać Urszulę Dudziak, Nicholas Payton Quartet i Ennio Morricone.
Koncert z udziałem Morricone zaplanowano na 11 października. Szczegóły tego występu, jak poinformowano na konferencji prasowej, nie są jeszcze znane. Dyrektor naczelna NOSPR Joanna Wnuk-Nazarowa powiedziała, że sławny kompozytor będzie dyrygował orkiestrą. "To będzie cały wieczór jego muzyki filmowej. Bardzo się na to cieszymy. Myślę, że w mieście, w którym żył największy polski twórca muzyki filmowej - Wojciech Kilar - trzeba grać muzykę filmową".
Budowa siedziby NOSPR rozpoczęła się w czerwcu 2012 roku. Wartość tego, będącego na ukończeniu, projektu to ok. 265 mln zł, z czego, jak dodała Wnuk-Nazarowa, 136 mln zł to środki unijne. "Jesteśmy na dwa miesiące przed zakończeniem budowy, pozostały głównie prace wykończeniowe" - podkreślał architekt Tomasz Konior.
Najważniejszym wnętrzem nowego obiektu jest sala koncertowa na ponad 1800 miejsc. Została zaprojektowana w taki sposób, by zapewnić jak najlepsze warunki akustyczne dla wykonywania, odbioru i rejestracji muzyki klasycznej. Będzie to jedna z większych sal w Polsce. Jej strojeniem zajmuje się japońska firma Nagata Acoustics, która ma siedzibę w Los Angeles. Firma ta zrealizowała wiele sławnych sal na świecie, między innymi w Sapporo, Tokio, Kopenhadze.
Przenosiny do nowej siedziby, orkiestra rozpocznie w drugiej połowie sierpnia. Wtedy też odbędzie się strojenie sal z udziałem orkiestry, pod ścisłym nadzorem japońskich akustyków.
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach (wcześniej działająca jako Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia) powstała w 1935 roku w Warszawie. Zespół utworzył i prowadził do wybuchu drugiej wojny światowej Grzegorz Fitelberg. Po wojnie Orkiestra reaktywowana została w Katowicach przez Witolda Rowickiego. (PAP)
iar/bch

Zobacz więcej na temat: MUZYKA NOSPR

Czytaj także

Witold Rowicki. Dla muzyki musiał uciekać z domu

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2014 23:30
- Jako szesnastolatek podjąłem decyzję, że chcę się w życiu zajmować muzyką. Niezgoda moich rodziców była tak wielka, że musiałem dosłownie uciec z domu - wspominał trudne początki swojej kariery wybitny dyrygent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ile abonamentu, tyle muzyki?

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2014 13:00
- Muzyka została wyrugowana z telewizji publicznej, ponieważ władza znowu "wie lepiej" - oceniła Dorota Kozińska podczas rozmowy wokół książki Izabelli Starzec-Kosowskiej "Dziennikarstwo muzyczne w TVP Wrocław w latach 1994-2010".
rozwiń zwiń