X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Borys Lankosz zekranizuje Miłoszewskiego. Za kamerą – Łukasz Bielan

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2014 10:00
Operator Łukasz Bielan, znany w Hollywood ze swoich mistrzowskich ujęć z ręki, będzie autorem zdjęć do najnowszego filmu Borysa Lankosza "Ziarno Prawdy" – zdradził reżyser w dzisiejszym Poranku Dwójki. Zdjęcia rozpoczną się w kwietniu.
Audio
  • Borys Lankosz o planowanych ekranizacjach książek Zygmunta Miłoszewskiego i Joanny Bator (Poranek Dwójki)
  • Maurycy Męczekalski o festiwalu Jazz Od Nowa w Toruniu (Poranek Dwójki)
fragment okładki książki Zygmunta Miłoszewskiego Ziarno prawdy
fragment okładki książki Zygmunta Miłoszewskiego "Ziarno prawdy"Foto: materiały promocyjne wydawnictwa W.A.B.

"Ziarno prawdy" Zygmunta Miłoszewskiego to druga opowieść z zapowiadanej trylogii o prokuratorze Teodorze Szackim. Tym razem bohater wyjeżdża z Warszawy do Sandomierza, gdzie powierzone zostaje mu śledztwo w sprawie tajemniczego morderstwa. Wydaje się, że w mieście grasuje morderca, którego do zbrodni pcha obraz wiszący od 400 lat w sandomierskiej katedrze. Przedstawia on mord rytualny i Żydów, którzy przy pomocy beczki nabitej gwoździami przerabiają katolickie niemowlę w krew na macę. Wznieca to oczywiście natychmiast wszystkie uśpione antysemickie demony, ale też aktywuje stronę tych, którzy odpowiadają za polityczną poprawność.

W roli Teodora Szackiego wystąpi Robert Więckiewicz. W "Poranku Dwójki" Borys Lankosz powiedział, że zdjęcia do filmu rozpoczną się w kwietniu i że znamy już ich autora. – Będzie nim Łukasz Bielan, który ostatnio był operatorem kamery w takich filmach, jak "Życie Pi" czy "Oblivion". To artysta ze światowej ligi, uczeń Svena Nykvista, a ponadto fantastyczny człowiek – mówił reżyser.

Z kolei do końca 2014 roku gotowy ma być scenariusz ekranizacji powieści Joanny Bator "Ciemno, prawie noc". Zdjęcia do filmu - także reżyserowanego przez Borysa Lankosza - ruszą prawdopodobnie w 2015 roku.

***

W audycji zapowiadaliśmy także toruński festiwal Jazz Od Nowa. Nazwa jest wieloznaczna. Chodzi nie tylko o skojarzenie festiwalu z klubem. Określenie to charakteryzuje również filozofię festiwalu - połączenie klasycznego już dzisiaj "głównego nurtu jazzu" z "nową muzyką improwizowaną" oraz odnowienie żywej przed laty tradycji grania jazzu w klubach studenckich. O tym festiwalu z jego szefem Maurycym Męczekalskim rozmawiała Iwona Rzeszutek.

Po godz. 7.35 prezentowaliśmy kolejną książkę w ramach plebiscytu na najlepsze 25 książek 25-lecia wolnej Polski.

Nie zabrakło "Słowa na dzień",  informacji kulturalnych, kalendarium, piosenki z rekomendacją (w tym tygodniu piosenki wybiera Artur Dutkiewicz - pianista, kompozytor i aranżer) i oczywiście płyty tygodnia. A są to płyty wydawnictwa Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, na których ballady, scherza, mazurki, walce i inne utwory Fryderyka Chopina gra Ewa Pobłocka.

Audycję prowadził Marcin Pesta.

mc/mm

Zobacz więcej na temat: FILM KSIĄŻKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Łzy nad kanapką z baleronem, czyli jak jada się w kryminałach

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2013 23:41
Zygmunt Miłoszewski, autor obsypanej nagrodami i zekranizowanej powieści kryminalnej "Uwikłanie", napisał też kilka innych kryminałów, jak choćby "Ziarno prawdy". W książkach tych wiele miejsca poświęca… jedzeniu. O tym, co jadają bohaterowie jego kryminałów opowiada Anna Król.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miłoszewski: "Bezcenny" to więcej prawdy niż fikcji

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2013 20:45
- Zaginione dzieła sztuki to dziedzina, o której właściwie nic nie wiemy. Im dłużej szukałem w źródłach, tym więcej znajdowałem rzeczy, które sprawiły, że niewiele musiałem w tej powieści zmyślać. Nawet szalony kolekcjoner istniał naprawdę - opowiada pisarz Zygmunt Miłoszewski o fabule swojego najnowszego kryminału.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Antyamerykański, sensacyjny Miłoszewski

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2013 17:00
- Ta książka to rozpędzony pociąg. Na dużo Pan sobie pozwolił - mówiła o najnowszym thrillerze Zygmunta Miłoszewskiego Dorota Gacek w "Notatniku Dwójki". - Ważne, żeby czytelnik nie mógł się oderwać - odpowiadał autor.
rozwiń zwiń