Amerykańskie przestrogi dla polskich miast

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2014 08:00
- Diagnozy Jane Jacobs zawarte w książce "Śmierć i życie wielkich miast Ameryki" są zaskakująco zbieżne z problemami polskich metropolii - opowiadał Grzegorz Piątek.
Audio
  • Grzegorz Piątek o książce Jane Jacobs "Śmierć i życie wielkich miast Ameryki". Rozmawiał Adam Suprynowicz (Wybieram Dwójkę)
Gdyby nie Jane Jacobs w tym miejscu nowojorskiej dzielnicy Greenwich Village, przebiegała by ośmiopasmowa autostrada (na zdjęciu Washington Square Park)
Gdyby nie Jane Jacobs w tym miejscu nowojorskiej dzielnicy Greenwich Village, przebiegała by ośmiopasmowa autostrada (na zdjęciu Washington Square Park)Foto: Alec Perkins/Flickr CC

Jacobs zasłynęła w latach 60. walką z planami przecięcia nowojorskiego Manhattanu trasą szybkiego ruchu. Choć nie była architektką ani urbanistką, to jej porady, zawarte w wydanej właśnie w Polsce książce "Śmierć i życie wielkich miast Ameryki", są ważnym głosem w debacie poświęconej życiu w ośrodkach miejskich. - Ona patrzy na to, co się sprawdza w rzeczywistości, a nie w podręcznikach do urbanistyki - podkreśla krytyk literatury Grzegorz Piątek.
Jacobs w książce przestrzega przed tworzeniem monofunkcjonalnych stref w rodzaju dzielnic budynków biurowych czy skupiających instytucje kultury. - Praca tych budynków w jednym rytmie powoduje, że wszyscy chcą się do nich dostać o tej samej porze. Z kolei poza godzinami pracy, to martwe i niebezpieczne strefy - wyjaśniał Piątek.

Jak zatem według Jacobs tworzyć wygodne i harmonijnie funkcjonujące miasta?

Jane
Jane Jacobs (na zdjęciu) postrzegała miasta jako twór permanentnie przeobrażający się. Zwracała uwagę że rozwiązanie jednego problemu urbanizacyjnego powoduje kolejny/Wikipedia/Phil Stanziola/domena publiczna

***
Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę
Prowadzący: Adam Suprynowicz
Gość:
Grzegorz Piątek (krytyk architektury)
Data emisji: 3.12.2014
Godzina emisji: 16.00
bch/mm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polska nowoczesność, czyli baldachim nad grobem Marszałka

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2014 13:00
"Ten projekt może wyglądać na coś historycznego, archiwalnego, jednak jest on bardzo aktualny”. W Dwójce rozmawialiśmy o ekspozycji przygotowanej w ramach Polskiego Pawilonu na tegoroczne, 14. Międzynarodowe Biennale Architektury w Wenecji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Budzyński: warszawska "patelnia" daje poczucie bezpieczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2014 18:00
- To oaza, zatoka w samym centrum tranzytowego życia metropolii - mówił znakomity architekt o placu przed Stacją "Centrum" Warszawskiego Metra. Rozmowa z Markiem Budzyńskim rozpoczęła Dwójkowy cykl "Genius Loci".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Edukacją naszych dzieci zajmą się teraz... nowe filharmonie

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2014 21:00
- W polskiej architekturze dokonał się imponujący przełom - mówiła o wysypie nowoczesnych sal koncertowych architekt Ewa Porębska. Tylko komu będą one służyć?
rozwiń zwiń