X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Turowicz. Anioł z uśmiechem sprytnego lisa

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2012 17:00
Mija setna rocznica urodzin redaktora "Tygodnika Powszechnego". To był człowiek niezwykle serdeczny, a jednocześnie zdolny do podejmowania właściwych, ale wymagających szalonej odwagi decyzji. Miłosz mówił, że jest jednocześnie dobry jak anioł i przebiegły jak lis.
Audio
Jerzy Turowicz
Jerzy TurowiczFoto: PAP/CAF Jacek Bednarczyk

"Czytając Twoje pismo (bo wszyscy wiemy, jak bardzo ono jest Twoje) chroniłeś mnie od zagubienia i rozpaczy. A także tego, że nie żyłem - i nie chcę żyć - na kolanach" - pisał w Zbigniew Herbert do Jerzego Turowicza w ciemnych latach 50.
W Dwójce rozmawialiśmy z przyjaciółmi o Jerzym Turowiczu i o jego "Tygodniku Powszechnym". W grudniu przypadła bowiem setna rocznica jego urodzin.
- Jerzy był człowiekiem nadzwyczajnej dobroci, łagodności, poczucia humoru, ale przy tym miał nieugięte zasady życiowe i wymagania. To połączenie, które się prawie nie zdarza - mówiła przyjaciółka Turowicza, scenograf Krystyna Zachwatowicz. Miłosz podobnie pisał o nim, że miał postać i siłę anioła, ale równocześnie uśmiech sprytnego lisa i to mu pomagało w działaniu.
W 1953 roku odmówił publikacji nekrologu Stalina w "Tygodniku Powszechnym". Pismo zostało zamknięte. Dopiero po 3 latach wróciło do krakowskiej redakcji. W 1964 Turowicz podpisał List 34, sprzeciwiający się narastającym ograniczeniom wolności słowa. "Tygodnik", zwłaszcza w latach 80., był nieformalnym organem prasowym środowisk opozycyjnych.
- Jak się u niego było, można było mówić o rzeczach najprostszych, a od nich przechodziło się do rzeczy ważnych - mówiła w Dwójce Julia Hartwig, która współpracowała niedawno przy publikacji książki "Wspólna obecność. Korespondencja Julii Hartwig i Artura Międzyrzeckiego z Anną i Jerzym Turowiczami".

- To był człowiek, który potrafił się zainteresował każdym - wspomina dalej Hartwig - Mało znałam ludzi, którzy mieli wrodzony zmysł demokratyczny; może to wynikało z katolicyzmu. On miał takie poczucie, że każdemu się coś należy i on ma to ludziom oddać. Nigdy się z tym nie afiszował, był bardzo skryty. Jak to mówią w Ewangeliach, "po czynach jego poznacie go". Tak właśnie było z Jerzym.

usc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jerzego Turowicza portret wielokrotny

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2012 13:33
Nowo wydana książka Joanny Podsadeckiej "Gen ryzyka w sobie miał" to zbiór frapujących, ujmujących szczerością i różnorodnością spojrzenia, rozmów o redaktorze "Tygodnika Powszechnego" - postaci wyjątkowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

100. rocznica urodzin. Jerzy Turowicz na znaczku

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2012 12:13
10 grudnia podobiznę dziennikarza, publicysty, wieloletniego redaktora naczelnego "Tygodnika Powszechnego" wprowadzi do obiegu Poczta Polska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gawęda Jerzego Turowicza w setną rocznicę urodzin

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2012 13:00
Przez ponad pół wieku kierował "Tygodnikiem Powszechnym". Dla wielu był autorytetem, dla niektórych również politykiem. W cyklu "Głosy z Przeszłości" przypominamy historię życia słynnego redaktora, opowiedzianą jego słowami.
rozwiń zwiń