XXV Międzynarodowy Festiwal "Dni Muzyki Organowej"

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2014 12:50
Jubileuszowa edycja wydarzenia odbędzie się w Gliwicach w dniach od 23 maja do 1 czerwca. - Warto udać się na festiwal organowy i przeżyć jego niepowtarzalną atmosferę wraz z całym festiwalowym audytorium - zaprasza dyrektor festiwalu Wojciech Różak.
Koncert kantatowo-oratoryjny podczas Międzynarodowego Festiwalu Dni Muzyki Organowej w Gliwicach w 2013 roku
Koncert kantatowo-oratoryjny podczas Międzynarodowego Festiwalu "Dni Muzyki Organowej" w Gliwicach w 2013 rokuFoto: Dni Muzyki Organowej/udostępnione w ramach patronatu

Pierwszą odsłonę Festiwal "Dni Muzyki Organowej" w Gliwicach miał w 1990 roku i od tamtej pory konsekwentnie prezentuje twórczość wybitnych organistów-wirtuozów zarówno z kraju, jak i zagranicy, promuje młodych artystów, zaprasza zespoły wokalno-instrumentalne, chóry i orkiestry.

Tegoroczną - jubileuszową - edycję zainauguruje Koncert Kantatowo-Oratoryjny w wykonaniu Chóru Filharmonii Śląskiej im. H.M. Góreckiego w Katowicach oraz Śląskiej Orkiestry Kameralnej z Katowic.

/

W trakcie kolejnych dni festiwalu wystąpią z recitalami organowymi najwybitniejsi europejscy wirtuozi, m.in. Lionel Rogg (Szwajcaria), Ludger Lohmann (Niemcy), Ulrik Spang-Hanssen (Dania), Peter Planyavsky (Austria), Józef Serafin (Polska), Julian Gembalski (Polska). Festiwal bowiem odbywać się będzie pod niepisanym hasłem "największe osobowości artystyczne dwudziestopięciolecia".
Nie zabraknie Wycieczki Szlakiem Organów Górnego Śląska oraz koncertów promocyjnych: studentek Akademii Muzycznych z Krakowa i Katowic, a także uczniów klas organów Diecezjalnej Szkoły Organistowskiej II Stopnia w Gliwicach.
Odbędą się warsztaty interpretacji i improwizacji organowej dla uczniów szkół muzycznych i studentów akademii muzycznych. Zaplanowano też autorskie prezentacje prelekcje dla uczniów gliwickich szkół zatytułowane "Organy królem instrumentów - ich historia, literatura, potęga brzmienia".
W Centrum Edukacyjnym im. Św. Jana Pawła II czynna będzie wystawa fotograficzna autorstwa Grzegorza Łańcuckiego, Artura Bala oraz Chrystiana Murera.
Festiwal zakończy koncert kantatowo-oratoryjny w wykonaniu Wrocławskich Kameralistów "Cantores Minores Wratislavienses", oraz Polskiej Orkiestry XVIII wieku z Krakowa.
W ramach współpracy z Centrum Kultury "Zamek w Toszku" odbędzie się recital organowy w toszeckim kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej.

Pełny program festiwalu: www.dmo.gliwice.pl .

Zobacz więcej na temat: Dwójka MUZYKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Utwór Andrzeja Kwiecińskiego tryumfuje na 61. Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów!

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2014 16:00
Kompozycja "Canzon de’ baci" zwyciężyła w kategorii młodych kompozytorów (do 30. roku życia). To kolejny polski sukces po zeszłorocznym zwycięstwie Agaty Zubel w kategorii ogólnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najlepsze Trzy Dni Później, czyli "Nowa Tradycja" 2014

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2014 21:00
XVII Festiwal Folkowy Polskiego Radia dobiegł końca. Poznaliśmy laureatów Konkursu "Nowej Tradycji", Folkowego Fonogramu Roku oraz Fonogramu Źródeł. Było, jak co roku, dużo znakomitej muzyki tradycyjnej.
rozwiń zwiń