Chór Polskiego Radia w nocnym klimacie

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2014 15:35
Nokturny i kołysanki zabrzmią podczas niezwykłego koncertu opatrzonego tytułem "Muzyka wieczorna”. To kolejna odsłona cyklu Chór Polskiego Radia – dedykacje muzyczne "Muzyka i wnętrze”, na którą krakowscy śpiewacy zapraszają 29 czerwca do Auli Florianka w Krakowie. Zespołem dyrygować będzie Izabela Polakowska.
Chór Polskiego Radia
Chór Polskiego RadiaFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Gwiazdy, na które patrzę, nocą zbudzony głęboką,
czy nad moim jedynie dzisiejszym widzeniem rozpięte,
czy nad całym zarazem widzeniem, nad epoką (…)?

Muzyki do tego akurat poetyckiego nokturnu nie ma w programie czerwcowego koncertu Chóru Polskiego Radia – ale są utwory skomponowane do innych, również autorstwa Rilkego, ale i Nerudy, i Ageego, Gałczyńskiego, do tekstów tradycyjnych. Sceny nocne, poezja z pory osamotnionego uśpienia, gdy „ja i bóg jesteśmy sami” – jak mówi jeden z największych muzycznych "nokturnów”, III Symfonia Szymanowskiego. Gdyż nokturny to niezwykły gatunek, przechodzący wskróś podziałów na formy, obsady, style. W podręcznikach można przeczytać, że jego twórcą był sentymentalny John Field, a potem podjął je i rozwinął Chopin – ale wówczas mowa tylko o utworach fortepianowych, tych, do których słowo "nokturn” przylgnęło jako nazwa.
Kołysanka z kolei to pieśń, która – w przeciwieństwie do nokturnu – towarzyszy ludzkości pewnie od prehistorii. Łagodność, ciepło i urok nie zmieniają faktu, że właściwie jest to muzyka użytkowa. Ma koić i usypiać. Co nie oznacza, że różnego rodzaju pieśni, którym ich twórcy nadali tytuł "kołysanka”, zawsze spełniają te postulaty. Trudno powiedzieć nawet, by wg takiego modelu budowane były introwertyczne "Kołysanki” Henryka Mikołaja Góreckiego, a tym bardziej pisana do tekstu Gałczyńskiego pogodna piosenka Maklakiewicza, robiąca wrażenie wyjętej z kabaretu (choć zmarły w 1954 r. kompozytor tworzył utwory jak najbardziej poważne).
Punktem wyjścia do tego programu jest jednak modlitwa wieczorna "Już się zmierzcha” Wacława z Szamotuł. Należy do najbardziej przejmujących utworów renesansu – przemawiając językiem bezpośrednim i z jednej strony łagodnym, z drugiej misteryjnym, jest szczerym wyznaniem wiary w piękno i harmonię świata. Wiary, która w takiej postaci nadejść może tylko nocą, i która ostatecznie łączy w sobie wszystkie nadzieje pozostałych pieśni.
Wszystkie one zabrzmią podczas niezwykłego koncertu opatrzonego tytułem "Muzyka wieczorna”. To kolejna odsłona cyklu Chór Polskiego Radia – dedykacje muzyczne "Muzyka i wnętrze”, na którą krakowscy śpiewacy zapraszają 29 czerwca. Koncert odbędzie się w Auli Florianka w Krakowie (ul. Basztowa 8) o godz. 19.00. Zespołem dyrygować będzie Izabela Polakowska.

Bilety do nabycia na stronie ebilet.pl i na godzinę przed koncertem w kasie.

***
Dwa tygodnie później Chór Polskiego Radia będzie jednym z bohaterów Festiwalu Muzyki Polskiej. Wraz ze wspaniałymi solistami: Elżbietą Szmytką (sopran) i Andrzejem Lampertem (tenor) oraz Polską Orkiestrą Sinfonią Iuventus pod dyrekcją Tadeusza Wojciechowskiego wykona arie i chóry z popularnych, ale też mniej znanych polskich oper Stanisława Moniuszki, Władysława Żeleńskiego, Romana Statkowskiego i Feliksa Nowowiejskiego.
Koncert odbędzie się 13 lipca na scenie Opery Krakowskiej (ul. Lubicz 48) o godz. 19.00.
18 sierpnia Chór Polskiego Radia zagości zaś na słynnym Edinburgh International Festival, gdzie pod batutą swej chórmistrzyni Izabeli Polakowskiej zaprezentuje dzieła dwóch wybitnych kompozytorów polskich: Krzysztofa Pendereckiego (m.in. "Missa Brevis”) i Henryka Mikołaja Góreckiego (m.in. "Totus Tuus”, "O gloriosa Virginum”).
Bilety do nabycia na stronie www.fmp.org.pl.
Więcej informacji na stronie www.fundacjasonoris.org.

Zobacz więcej na temat: Chór Polskiego Radia
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Thomas Tellefsen. Norweski dziedzic spuścizny Chopina

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2014 14:00
- Myślę, że byli dobrymi przyjaciółmi. Chopin uważał go za bardzo utalentowanego pianistę i kompozytora - tak o norweskim uczniu polskiego wirtuoza mówiła w Dwójce Ingrid Loe Dalaker, autorka wydanej niedawno w Polsce książki "Thomas Tellefsen w norweskiej i francuskiej kulturze muzycznej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wieloryb w operze. Knapik i Wysocka rozbierają "Moby Dicka"

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2014 11:15
- Gdy Paweł Jędrzejko zaproponował mi napisanie opery o "Moby Dicku", wyśmiałem go. O wielorybach oper się nie pisze - mówił w Dwójce Eugeniusz Knapik. Na szczęście kompozytor zmienił zdanie.
rozwiń zwiń