X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Koryfeusze Muzyki Polskiej: Włodek Pawlik, Krystian Zimerman i prof. Mieczysław Tomaszewski

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2014 21:00
– Ta nagroda to wymiana dobrej energii między ludźmi ze środowiska muzycznego. Cieszę się, że w tym roku zauważono muzyka jazzowego – mówił w Dwójce Włodek Pawlik, wyróżniony nagrodą Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii Osobowość Roku.
Audio
  • Relacja z gali wręczenia nagród Koryfeusz Muzyki Polskiej (Poranek Dwójki)
Włodek Pawlik
Włodek PawlikFoto: PAP/Maciej Kulczyński

Laureatów czwartej odsłony prestiżowej nagrody muzycznej poznaliśmy 30 września, w przededniu Międzynarodowego Dnia Muzyki, podczas uroczystej Gali w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie. Wybrani przez środowisko muzyczne artyści odebrali statuetki w trzech kategoriach: Osobowość Roku, Wydarzenie Roku oraz Nagroda Honorowa.

Za Osobowość Roku uznany został wybitny jazzowy pianista i kompozytor Włodek Pawlik. W tej kategorii rywalizowali także: Paweł Gusnar, Jacek Kaspszyk, Ewelina Nowicka i Agata Zubel.

Pasmo sukcesów Włodka Pawlika wydaje się nie mieć końca. To kolejna nagroda dla muzyka w tym roku. Ta jednak jest szczególna. – To wyróżnienie całego środowiska muzycznego, nie tylko jazzowego, nie selektywnego, jak w przypadku Grammy czy Fryderyka. Koryfeusz Muzyki Polskiej to suma decyzji wielkich i zasłużonych twórców polskich, którzy niekoniecznie uznają jazz za najważniejszą muzykę. Tym bardziej więc cieszy mnie ta nagroda – powiedział artysta w rozmowie z Barbarą Schabowską.

Muzycznym Wydarzeniem Roku został koncert Krystiana Zimermana podczas 56. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień" współorganizowany przez Związek Kompozytorów Polskich, Filharmonię Narodową oraz Instytut Muzyki i Tańca. Rozważano także wybór następujących wydarzeń: I Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta, Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata - "Rzeczpospolita Kolberga", prapremiery opery "Moby Dick” Eugeniusza Knapika w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej oraz premiery opery "Portret” Mieczysława Wajnberga w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu.

Nagrodę Honorową otrzymał w tym roku wybitny muzykolog profesor Mieczysław Tomaszewski.

Laureat działa obecnie w Polskiej Akademii Chopinowskiej. Jest członkiem Rady Programowej Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, do której powołano go we wrześniu 2001 roku. Centrum jego zainteresowań stanowi twórczość Fryderyka Chopina, któremu poświęcił m.in. wiele książek popularnonaukowych oraz cykl 44 audycji radiowych pt. "Fryderyka Chopina Dzieła Wszystkie", emitowany w Programie 2 Polskiego Radia w latach 1999-2000.

Zwieńczeniem jego chopinologicznych prac jest bezprecedensowa i obszerna synteza "Chopin: człowiek, dzieło, rezonans", za którą otrzymał nagrodę Fundacji Nauki Polskiej oraz nagrodę wydawców im. J. Długosza. W 2000 roku został wyróżniony przez Międzynarodową Fundację im. Fryderyka Chopina: "(...) za całokształt badań nad dziełem i postacią Fryderyka Chopina, a w szczególności za pracę « Chopin. Człowiek, dzieło, rezonans » (...)". Prof. Mieczysław Tomaszewski jest też autorem monumentalnego albumu "Chopin" wydanego w ubiegłym roku przez Oficynę Bosz.

Prof. Mieczysław Tomaszewski powiedział, że nagroda jest tym ważniejsza, gdy pomyśli o tym, kto dostał ją przed nim. – Wyróżnieniem była też dla mnie reakcja sali – wyznał laureat. – Gdy wszedłem na salę, zobaczyłem, że nie znam prawie żadnej twarzy. Obawiałem się trochę tego, jak sala przyjmie to, że zostałem nagrodzony – mówił.

Obawy okazały się oczywiście nieuzasadnione. Prof. Mieczysława Tomaszewskiego zna wiele osób, choć nie z bezpośredniego kontaktu. – Ważna jest tu działalność radiowa, szczególnie audycje Dwójki – zwrócił uwagę chopinolog. – To właśnie dzięki nim stałem się wielu ludziom znany. Szczególnie duży rezonans miały audycje "Godzina Pieśni", a potem "Godzina Pieśni Polskiej". Obcy ludzie zaczepiali mnie potem na ulicy, by podziękować – wspominał.

***

Koryfeusz Muzyki Polskiej został wręczony po raz czwarty. Nagroda jest wyróżnieniem dla osób, grup artystów i instytucji działających w obszarze różnorodnej gatunkowo i chronologicznie muzyki polskiej. Jest to nagroda zainicjowana i wręczana przez środowisko muzyczne. Operatorem nagrody jest Instytut Muzyki i Tańca.

materiały promocyjne/mm

Zobacz więcej na temat: Koryfeusz Muzyki Polskiej MUZYKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Koryfeusz Muzyki Polskiej: Borowicz, Beczała, Krauze. Kto tym razem?

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2014 14:00
– Ta nagroda nie przekłada się na jakieś dodatkowe świadczenia. To raczej uhonorowanie artystów. Bez wątpienia ma jednak także swoją funkcję promocyjną – mówił w Dwójce Andrzej Kosowski, dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca.
rozwiń zwiń