X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Goście 79. urodzin Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2016 14:26
W dniu podwójnej rocznicy - 79. urodzin Programu 2 Polskiego Radia i 206. urodzin Fryderyka Chopina - na antenie Dwójki słuchaliśmy specjalnych koncertów oraz spotykamy się z gośćmi - przyjaciółmi naszej anteny.
Dziennikarz Dwójki Grzegorz Dąbrowski i Bartłomiej Wąsik
Dziennikarz Dwójki Grzegorz Dąbrowski i Bartłomiej WąsikFoto: Grzegorz Śledź/PR2

W układaniu ramówki na urodziny swój udział mieli także Państwo, głosując na koncerty i słuchowiska, które nadajemy 1 marca. Wysłuchaliśmy m.in. występu Marii Mazzotty (Włochy) i Rediego Hazy (Albania) na XVIII Festiwalu Folkowym Polskiego Radia "Nowa Tradycja".


Zobacz także
Antoni Libera 1200.jpg
Antoni Libera: Dwójka to główna stacja, której słucham

Przez cały dzień spotykaliśmy się także ze specjalnymi gośćmi. O swojej przygodzie z Dwójką opowiadali: Bartek Wąsik, Marcin Zdunik, Krystyna Dąbrowska, Krzysztof Herdzin, Antoni Libera, Piotr WierzbickiWanda Wiłkomirska, Ewa Pobłocka, Jadwiga Rappe, Władysław Kłosiewicz, Wojciech Michniewski, Krzysztof Jakowicz

***

1 marca 1937 roku o godzinie 13.10 uruchomiono radiostację Warszawa II, nadającą dla stolicy i województwa warszawskiego i usytuowaną na Forcie Mokotowskim. Pracą rozgłośni kierował Zenon Kosidowski – pisarz, eseista i poeta. Początkowo Warszawa II nadawała około pięciu godzin dziennie – emisje rozpoczynano o godz. 14. Dominowały tematy lokalne, których nie poruszano na antenie ogólnopolskiej. Słuchacz otrzymywał również bogatą ofertę audycji muzycznych.

Popularnością cieszyły się dialogi Tadeusza Bocheńskiego (spikera rozgłośni warszawskiej) z Jerzym Rolandem (autorem tekstów, spikerem i aktorem). Źródłem inspiracji do tych audycji, pełnych ironicznego dowcipu, były kulturalne plotki w kawiarniach: Europejska oraz SIM (Sztuka i Moda – przy ul. Królewskiej w Warszawie, nazywanej też elitarnym salonem literacko-muzycznym stolicy). Kuźnią młodych talentów w stacji Warszawa II zajmował się "Kącik solisty". Rozgłośnia specjalizowała się również w nadawaniu słuchowisk na żywo w tzw. Teatrze Wyobraźni.


Zobacz więcej
Kopia Jeremi Przybora-spiker, lata 30-te.JPG
Od Warszawy II do Programu 2 PR

Lekki i wesoły ton stacji zmienił się w pierwszych dniach II wojny światowej. Gdy 6 września 1939 została zniszczona radiostacja w Raszynie, dzień później jej zadania przejęła właśnie stacja Warszawa II. To ona przekazywała wiadomości ze świata, informacje o tym, co dzieje się w stolicy, ogłaszała alarmy przeciwlotnicze i nadawała przemówienia Starzyńskiego. Pięć dni później została podpisana kapitulacja miasta, a 1 października Polskie Radio przeszło do konspiracji.

Po wojnie Program 2 odrodził się - już jako antena ogólnopolska - w 1949 roku.

Dziś Dwójka to największa filharmonia w kraju – transmituje i retransmituje kilkaset koncertów rocznie, wiele z nich współorganizuje. Na antenie Programu 2 melomani znajdą relacje z krajowych i europejskich festiwali muzyki nie tylko poważnej, ale także współczesnej, jazzowej czy folkowej.

Dwójka proponuje wiele audycji poświęconych szeroko rozumianej kulturze: literaturze, sztuce, życiu teatralnemu, filmowi czy historii. Na jej antenie prezentowane są nowości wydawnicze, literacka klasyka oraz słuchowiska w gwiazdorskich interpretacjach. Program 2 od lat jest jednym z najbardziej aktywnych uczestników Europejskiej Unii Nadawców.

***

mat. prasowe/mc/bch

Komentarze2
aby dodać komentarz
Sortuj: od najnowszegood najstarszego
Zdzisław S.2016-03-07 22:39 Zgłoś
Dla mnie dwójka jest jedyną stacją, o której można powiedzieć że ma program. Uwielbiam jej słuchać nie tylko dlatego, że jest tam piękna muzyka.... (której nie ma gdzie indziej) ale także dlatego że dowiaduję tylu ciekawych rzeczy... pomimo że właściwie wiem już bardzo dużo. dziękuję. Pani Małgorzato - tak trzymać.
WlodLuka2016-03-01 14:47 Zgłoś
Dzisiejsza Dwójka to ... Dwójka - kiedy zaczynałem jej słuchać: W planowanym przedsięwzięciu uczestnicy skupiają się na wspólnym celu. Zakończeniem tego przedsięwzięcia będzie nabór najlepiej tańczących indywidualnie oraz tańczących parami. Ogłoszone zostaną również wyniki pieszego konkursu na najlepszą fotografię tańczących tango. Główna nagrodą w tym konkursie będzie roczne zatrudnienie w charakterze fotografa w Teatrze Narodowym wraz pokryciem kosztów pobytu. Dwójka w dniu dzisiejszym: W planowanym projekcie kolaboranci fokusuja się na tej samej destynacji. Zakończeniem projektu będzie audycja selekcjonująca najlepiej wykonujących zarówno tańce solowe jak i parowe. Odbędzie się również premierowe ogłoszenie wyników fotografii tangowej. Główną nagrodą w tym konkursie będzie roczna rezydencja jako fotografa w Teatrze Narodowym. Patchwork z wypowiedzi usłyszanych w Dwójce... Ech ...