IV Konkurs Pianistyczny im. Béli Bartóka dla Dzieci i Młodzieży

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2017 13:20
Dwójka poleca międzynarodowe wydarzenie organizowane przez Służewski Dom Kultury w Warszawie. Finał konkursu odbędzie się 25 i 26 marca.
Jedna z uczestniczek IV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Bli Bartóka dla Dzieci i Młodzieży
Jedna z uczestniczek IV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Béli Bartóka dla Dzieci i Młodzieży Foto: Dzięki uprzejmości Służewskiego Domu Kultury

Konkurs adresowany jest do uzdolnionych muzycznie dzieci i młodzieży do 15. roku życia – biorą w nim udział zarówno uczniowie szkół muzycznych posiadających uprawnienia szkół publicznych, jak i nie objętych systemem szkolnictwa artystycznego.

Dla wielu małych pianistów utwory Bartóka są furtką do tajemniczej i ciekawej krainy muzyki współczesnej. Uczestnicy muszą jednak na przesłuchania przygotować o wiele większy program, m.in. utwory polifoniczne z epoki barokowej, sonaty z epoki klasycyzmu, utwory wirtuozowskie, a także utwory innych kompozytorów - Jana Sebastiana Bacha czy Fryderyka Chopina.

Sobota 25 marca upłynie pod znakiem przesłuchań konkursowych. O profesjonalne warunki dla młodych artystów zadba Służewski Dom Kultury. W niedzielę natomiast nastąpi uroczyste ogłoszenia wyników i wręczenie nagród Laureatom Konkursu, którzy zagrają podczas gali finałowej. Wydarzeniem dodatkowym będzie pokaz muzyczno-dokumentalnego filmu "Chopin – the Space Concert", do którego zdjęcia nakręcono w Kosmosie. Pokaz uświetni muzyka Chopina wykonywana na żywo przez artystów: Karola Radziwonowicza (fortepian), kwintetu smyczkowego "I Solisti di Varsavia" pod. dyr. Tomasza Radziwonowicza i Wojciecha Proniewicza (solo na skrzypcach).

Skład Jury: Karol Radziwonowicz - przewodniczący, Joanna Ławrynowicz-Just, Lubow Nawrocka, Olga Łazarska / Prowadzenie: Joanna Dukaczewska

25 marca (sobota)

10:00-13:00 i 14:30-17:30 – przesłuchania konkursowe

26 marca (niedziela)

13:00-15:30 – ogłoszenie wyników Konkursu, wręczenie nagród i Koncert Laureatów
16:30 – pokaz filmu "Chopin – the Space Concert" z muzyką na żywo

Wstęp na przesłuchania konkursowe i Koncert Laureatów jest bezpłatny po telefonicznym kontakcie i odbiorze wejściówek (pod numerem 22 8439101) w sekretariacie SDK na tydzień przed konkursem. 

materiały prasowe/mz

Zobacz więcej na temat: Bela Bartok muzyka klasyczna

Czytaj także

Minasi: Händel potrafił oddać uczucia nieoczywiste

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2015 13:38
- Na przykład pierwsza aria Irene jest w tonacji G-dur, choć śpiewająca ją postać cierpi - o utworze "Tamerlano" Georga Friedricha Händla opowiadał w Dwójce Riccardo Minasi.
rozwiń zwiń