X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

10 koncertów festiwalu Actus Humanus w Dwójce!

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2017 15:48
W Wielkim Tygodniu w Gdańsku odbędzie się pierwsza wiosenna edycja festiwalu muzyki dawnej Actus Humanus Resurrectio. Dwójka będzie na miejscu.
10 koncertów festiwalu Actus Humanus w Dwójce
Foto: materiały prasowe

Actus Humanus Resurrectio to okazja do usłyszenia w jednym miejscu i czasie wielu światowych gwiazd wykonawstwa historycznego, wywodzących się z różnych pokoleń, szkół i tradycji wykonawczych. 

Festiwal zestawia obok siebie niepokornych indywidualistów i tych, którzy od lat tworzą główny nurt interpretacyjny, wielkich klasyków i wschodzące gwiazdy. Pokazuje też, jak muzyka dawna staje się muzyką współczesną. Z jednej strony wykonywana jest przez najwybitniejszych specjalistów w oparciu o źródła historyczne, z drugiej – rozbrzmiewa donośnie "tu i teraz", przefiltrowana przez wrażliwość artystów ery ponowoczesnej.

Wśród tegorocznych gwiazd znaleźli się między innymi William Christie, René Jacobs, Rinaldo Alessandrini, Ottavio Dantone i Björn Schmelzer z zespołami, a także plejada wykonawców polskich, między innymi Marcin Świątkiewicz, Adam Strug, Michał Gondko, Agnieszka Budzińska-Bennett. W ich wykonaniu usłyszymy arcydzieła baroku, w tym Pasję wg św. Mateusza Johanna Sebastiana Bacha, oratorium La Resurrezione George’a Friderica Handla, program Chants joyeux du temps de Pâques złożony z utworów Marca-Antoine’a Charpentiera, fragmenty Nieszporów Maryjnych Claudia Monteverdiego, a także mało znane renesansowe Lamentacje Carolusa Luythona i Pedra Ruimonte, Żołtarz Jezusów Władysława z Gielniowa, średniowieczne lamenty, Polonezy Johanna Gottlieba Goldberga, gdańską i królewiecką muzykę lutniową.

Plan transmisji i retransmisji w Dwójce:

12 kwietnia, transmisja o godz. 20.00 - Jan Sebastian Bach Pasja wg św. Mateusza BWV 244 - wyk. René Jacobs/Rias Kammerchor/Akademie für Alte Musik Berlin

14 kwietnia, retransmisja o godz. 16.00 - Pedro Ruimonte // Carolus Luython: Lamentationes Hieremiae Prophetae - wyk. Björn Schmelzer/Graindelavoix

14 kwietnia, retransmisja ok. godz. 19.00 - Władysław z Gielniowa: Żołtarz Jezusow czyli piętnaście rozmyślenia o bożym umęczeniu - wyk. Adam Strug

14 kwietnia, retransmisja ok. godz. 23.00 - Monteverdi 450 - wyk. Rinaldo Alessandrini / Concerto Italiano

15 kwietnia, transmisja o godz. 20.00 - Marc-Antoine Charpentier: Chants joyeux du temps de pâques - wyk. William Christie / Les Arts Florissants 

16 kwietnia, transmisja o godz. 20.00 - George Frideric Handel: La Resurrezione HWV 47 -wyk. Ottavio Dantone / Accademia Bizantina 

Poniższe koncerty nadamy w terminie późniejszym:

Johann Gottlieb Goldberg: 24 Polonaises // Johann Sebastian Bach: 24 Preludien - wyk. Marcin Świątkiewicz ( koncert z 12 kwietnia)

Mare Musicum - wyk. Michał Gondko (koncert z 13 kwietnia)

Lamentationes - wyk. Agnieszka Budzińska-Bennett (koncert z 15 kwietnia)

Johann Sebastian Bach: 3 Partiten für Violine solo - wyk. Robert Bachara (koncert z 16 kwietnia)

***

materiały prasowe/bch/mc

Zobacz więcej na temat: muzyka dawna
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Ogrom dawnej muzyki czeka na odkrycie”

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2016 12:59
- To nie znaczy, że te wszystkie odnajdywane utwory należy wykonywać po kolei - mówił w Dwójce Lionel Meunier, kierownik zespołu Vox Luminis.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowoczesność i źródła. Z dziejów muzyki dawnej

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2017 15:29
Co oznaczają style prima i seconda pratica? O tym rozmawialiśmy w audycji "Między dźwiękami".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr z Grudziądza, czyli piętnasty wiek pieśni

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2017 16:00
Twórczość kompozytora na nowej płycie zarejestrował zespół La Morra, przedstawiając artystę na tle innych twórców Europy Środkowej XV w. O szczegółach wydawnictwa firmy Glossa opowiadali Michał Gondko i Ewa Obniska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Agnew o "Orfeuszu": smyczki to słońce, dęte to piekło

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2017 13:00
- Ta opera jest świetnie zinstrumentowana. Mamy klawesyn, organy, lutnie, smyczki, puzony, rogi. Tymi narzędziami tworzymy obraz dźwiękowy, który nas już nie dziwi, ale dla ówczesnych słuchaczy był czymś zupełnie nowym - mówił o słynnym dziele Monteverdiego szef zespołu Les Arts Florissants.
rozwiń zwiń