Urszula Zajączkowska laureatką Nagrody Fundacji im. Kościelskich

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2017 18:00
Poetka została uhonorowana jedną z najbardziej prestiżowych nagród literackich za tom "Minimum".
Fragment tomu poetyckiego Urszuli Zajączkowskiej pt. Minimum
Fragment tomu poetyckiego Urszuli Zajączkowskiej pt. "Minimum"Foto: materiały prasowe wydawnictwa Warstwy

Urszula Zajączkowska na co dzień jest adiunktem w zakładzie Botaniki Leśnej SGGW w Warszawie. Jej naukowa pasja znalazła odzwierciedlenie w tomie "Minimum". W książce pojawiają się XIX-wieczne ryciny dotyczące zjawisk biologicznych, które poetka opatrzyła kilkuzdaniowymi miniaturami literackimi.  

Oto jak opisała rycinę przedstawiającą glony: Tak, fizyka rządzi światem, a jej językiem jest wyłącznie matematyka. Tak, profesorze Rutherford: cała nauka dzieli się na fizykę i zbieranie znaczków. Tak, zgadzamy się z tym, tak jak niepodobna nie godzić się z rewolucją przemysłową. Ale my, ci od zieleni, albo czerwieni, jednak jakoś, od czasu do czasu, napełniamy usta powietrzem i mówimy pfff. Jak ta wydętka ziarnista, surrealistyczny glon jednokomórkowy, ona z nami, na takie wszystko mówi pfff.

Urszula Zajączkowska zadebiutowała w roku 2014 tomem "Atomy" nominowanym do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Określana jest mianem "poetki przyrody".

Nagroda Kościelskich jest przyznawana od 1962 roku przez Fundację im. Kościelskich - jedną z najstarszych polskich instytucji kulturalnych, działającą w Genewie.

Do grona laureatów nagrody należą m.in: Sławomir Mrożek, Zbigniew Herbert, Zygmunt Kubiak, Gustaw Herling-Grudziński, Stanisław Barańczak, Adam Michnik, Andrzej Stasiuk, czy Olga Tokarczuk.

bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Podróżowanie jest częścią procesu pisania"

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2017 14:30
– Sama podróż, gdy jeszcze nie jestem u celu, pomaga uporządkować myśli albo przygotować grunt pod kolejne teksty – mówiła poetka Natalia Malek w rozmowie o odysejach poetów.
rozwiń zwiń