Duet Jakowicz-Bednarczyk gra Schuberta

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 15:25
Program 2 zaprasza 20 października o godz. 19.30 do Studia Lutosławskiego na koncert podczas którego usłyszymy utwory z nowej płyty duetu, poświęconej w całości muzyce kameralnej Franciszka Schuberta.
Fragment okładki płyty Jakuba Jakowicza i Bartosza Bednarczyka
Fragment okładki płyty Jakuba Jakowicza i Bartosza BednarczykaFoto: materiały promocyjne

W programie: Fantazja C-dur na skrzypce i fortepian D 934, Sonata a-moll na skrzypce i fortepian D 385, Rondo h-moll na skrzypce i fortepian D 895

Nowy album jest zwieńczeniem wielu recitali schubertowskich, które Jakub Jakowicz i Bartosz Bednarczyk wykonywali w ostatnim czasie, a wybór nagranego repertuaru nie jest przypadkowy. Fantazja C-dur D 934 na skrzypce i fortepian to arcydzieło, które od wielu lat fascynowało muzyków i wielokrotnie pojawiało się w programach ich koncertów. To utwór niezwykle ekspresyjny i wirtuozowski, a jego szalona wręcz rozpiętość wyrazowa i śmiała struktura kompozycyjna wykraczają poza czasy, w których powstał. Nie bez powodu prawykonanie w 1828 roku nie było sukcesem, a jej piękno i artyzym doceniono w pełni dopiero w następnym stuleciu. Odmienność Fantazji i bardzo wysokie wymagania techniczne, jakie stawia przed muzykami sprawiają, że nawet dziś nie jest ona często wykonywana, a nagranie utworu jest prawdziwym wyzwaniem dla każdego duetu skrzypcowo-fortepianowego. Niniejsza rejestracja jest pierwszą w historii dokonaną przez polskich artystów. Dopełnienie albumu stanowią utwory ukazujące różnorodność twórczości Schuberta na ten zestaw instrumentów: pełne energii, ekstrawertyczne, momentami parodystyczne Rondo h-moll oraz Sonata a-moll, zwana także Sonatiną - kompozycja wcześniejsza (1816), w swym wyrazie bardziej intymna, skupiona, wpisująca się w nurt domowego muzykowania, można by rzec - na wskroś “schubertowska”.

Bilety do kupienia na stronie: sklep.polskieradio.pl oraz w kasie przed koncertem w Studiu Koncertowym PR im. W. Lutosławskiego.

materiały prasowe/bch/mz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak