"72 Anioły - in splendore lucis" – polskie prawykonanie

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2017 15:39
Zapraszamy na prawykonanie utworu Lery Auerbach w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie, który odbędzie się 26 listopada 2017 o godz. 18.00.
plakat zapowiadający koncert
plakat zapowiadający koncertFoto: materiały prasowe

Program koncertu:

Lera Auerbach: "72 Angels. In splendore lucis"
Wykonawcy:
Cracow Singers
Raschèr Saxophone Quartet
Karol Kusz – kierownictwo artystyczne

Każda z religii świata ma swoich duchowych przewodników lub posłańców - to anioły chrześcijaństwa, islamu i judaizmu, dewi hinduizmu, czy frawaszi w zoroastrianizmie. 72 Angels - to święta muzyczna medytacja, w której każdy słuchacz i wykonawca może przyjąć własną interpretację

Lera Auerbach


"72 Angels. In splendore lucis", to 72 muzyczne preludia inspirowane 72 imionami a te zaś, stanowią sekwencje utworzone z hebrajskich liter. Kompozycję zamyka wokalno – instrumentalna medytacja na słowie Amen.

Różnorodność energii, znaczeń każdego z imion, wyrażona zostaje różnorodnymi technikami kompozytorskimi, począwszy od archaicznych współbrzmień instrumentów oraz chóru, po współczesne środki wyrazu. Kompozytorka niemal beztrosko łączy melodie folklorystyczne z klasycznym stylem.

Światowa premiera kompozycji Lery Auerbach pn. "72 Angels", miała miejsce 3 listopada 2016 roku w Amsterdamie z udziałem Raschèr Saxophone Quartet oraz Nederlands Kamerkoor.

Lera Auerbach jest obecnie jedną z najbardziej popularnych i ekscytujących artystek. Jej śmiałe, pomysłowe i sugestywne kompozycje cieszą się uznaniem czołowych współczesnych muzyków, dyrygentów i choreografów oper. Wyjątkowo osobiste interpretacje standardowego repertuaru klawiatury, czynią z Lery Auerbach, ulubienicę publiczności na całym świecie. Kompozytorka regularnie występuje jako solistka w największych światowych salach koncertowych, a jej twórczość obejmuje ponad 90 dzieł operowych, baletu, muzyki symfonicznej i kameralnej. Jej twórczość ma charakter interdyscyplinarny – łączy muzykę, literaturę oraz sztukę wizualną. Ta młoda rosyjska artystka, wydała trzy tomy poezji i prozy w języku rosyjskim, pisze własne libretta, ostatnio pracowała nad serią instalacji Gesamtkunstwerk.

Cracow Singers to zespół, który działa od 2013 roku, skupia doświadczonych śpiewaków, których wspólnym dążeniem jest realizacja projektów wysokiej próby zarówno pod względem konceptualnym jak i wykonawczym. Zespół wyróżnia konsekwentnie wypracowywana estetyka brzmienia oraz jakość interpretacji. Cracow Singers koncentruje swoją działalność na przedsięwzięciach autorskich oraz interdyscyplinarnych.

Raschèr Saxophone Quartet - słynny niemiecki kwartet saksofonowy. Jest to jeden z pierwszych na świecie zespołów o takim składzie, wykonujący muzykę klasyczną i współczesną. Od momentu założenia w 1969 roku, grupa zdążyła zaskarbić sobie przychylność krytyki na całym świecie. Zespół założył pionierski saksofonista Sigurd Raschèr (1907-2001). Dzięki jego staraniom specjalnie dla zespołu swoje utwory zaczęli komponować wybitni kompozytorzy m.in. Luciano Berio, Franco Donatoni, Philip Glass, Mauricio Kagel, Iannis Xenakis, Sofia Gubaidulina czy Giya Kancheli. Twórców urzekła w kwartecie niezwykła, homogeniczna jakość dźwięku, wirtuozeria oraz dynamiczna interpretacja zarówno nowej jak i dawnej muzyki.

Karol Kusz – śpiewak, dyrygent, aranżer, pedagog. Autor aranżacji na zespół a cappella Sonetów Szekspira autorstwa Stanisława Soyki. Jako śpiewak współpracował z wieloma uznanymi i cenionymi dyrygentami z kraju i zza granicy wykonując repertuar od średniowiecza po muzykę współczesną. Założyciel i pedagog w Cracow Singers Vocal Institut.

materiały promocyjne/bch